İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

İyi bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Hedef kitleniz içeriğinizi neden okumalı?

İçeriklerinizi dikkat çekici bir haber mi? Yoksa eğitici mi? Peki Okuyucularınız içeriğinizi okumaya neden devam etmeli? bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını hedef kitlenizin ilgi alanı ve tercihleri arasındaki bağlantıda bulabilirsiniz.
Blog içerikleriniz okuyucularınızın en az bir sorununa yanıtlayabiliyor olmalı ya da onlar için yol gösterici olmalıdır.Tabi tüm bunları yaparken ilgi çekici ve sürükleyici olmasını da sağlamalısınız.

İyi bir blog yazısı için neler yapılması gerekli adım adım sizler için anlatmaya çalışacağım.

Hedef Kitle belirleme 

Tüm reklam analizlerinin birinci adımı da diyebiliriz.Hedef kitlemizin için temelde iki soru bulunmaktadır. Birincisi Hedef kitlemiz hangi konular da bilgi almak istiyor bir diğeri ise hedef kitlemizi neler etkiler?
Bu durumu şu şekilde de örnekleyebiliriz. Hedef kitleniz ürün satışı yapan işletmelerden oluşabilir. Bu işletmelere reklam için bilgisayarı nasıl kullanmaları gerektiği ile ilgili bilgi vermenize gerek yoktur. Zaten buna ihtiyaçları da yoktur.Yapmanız gereken onları işletmelerini nasıl geliştirecekleri ile ilgili bilgiler sunmak olacaktır.

Aslında bu durum hedef kitlemizin hangi konularda bilgi almak istediğinin yanıtı olacaktır. Bir diğerini düşünürsek işletmemizin geleceğini etkileyen etkileyici bir yazı olabilir? Bu içerikler olumlu ya da olumsuz olabilirler neticede krizler fırsata çevrilmek içindir ve her erken erişilen bir bilgi sizi rakiplerinizin önünde bir adım öne getirebilir.

Blog alan adı oluşturma

Bunun anlamı içeriklerinizi oluşturacağınız içerik yönetim sistemine vereceğiniz bir isimdir. Bu markanızı da yansıtabilir ya da akılda kalıcı yaptığınız işleri yansıtan bir isimde bu tamamen siz kalmış. Neticede sonuç ne olursa olsun iyi bir içerik yönetim sistemi ön planda oldukça başarı kaçınılmaz gibi durmakta.

Biz burada birazda teknik konuşalım isterseniz. Blog alan adını iki şekilde oluşturabilirsiniz. Sitenizden bağımsız ayrı bir içerik sistemi ya da sitenizin içerik sisteminin altında çalışan alt bir blog sistemidir. Bahsini açıkladığım sistemler için wordpress tabanlı sürekli geliştirilebilen sistemleri kullanmanız ileride doğacak olan ön görülemeyen ihtiyaçları karşılamanıza da yardımcı olacaktır.

Blog tasarımınızı özelleştirme

Peki bu neden önemli? Tabiki de içerik ve markanızı yansıtmanız için önemlidir.Burada markanızın logosu ve hakkımızda sayfaları gibi iki önemli etken bulunmaktadır.

Sayfa logonuz içeriğinizin size yani markanıza ait olduğunun en temel göstergesidir.Hakkımızda sayfanız ise yazı amacınız misyon ve vizyonunuz ile ilişkilidir.

İlk blog makalenizin konusunu belirleme, makale konunuz oldukça genel olabilir.Örneğin bir zeytinyağı üreticisi iseniz iyi bir zeytinyağının önemini ya da seçim kriterlerini anlatan bir makale oluşturabilirsiniz. Makale yazımında başarılı olabileceğiniz bir kaç yayın türünü şu şekilde sıralayabiliriz.

Birincisi biraz klasik olacak ama “Başarılı olmanın 5 temel yolu” gibi liste şeklinde bir anlatım.

İkinci makale başlığımız “Satış için kullanılan en popüler uygulama adları”

Üçüncü makale başlığımız içinde ilgi çekici bir haber ya da kullanım istatistikleri örneklendirilerek merak uyandırıcı bir başlık oluşturulabilir.