İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması Gerekenler

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması Gerekenler

Online alışveriş sitesi açıp, yönetebilmek için profosyonel e-ticaret altyapılarının kullanılması gerekmektedir.

E-ticaret altyapısı internet ortamında ürün ve hizmetlerin, tüketici ve ya bayiye sunulması ve aynı zamanda online sipariş olarak müşterilere satış yapılmasını destekleyen bir sistemdir.

Bireysel ya da kurumsal olarak hizmet veren online alışveriş siteleri sayesinde tüketiciiler herhangi bir yere gitmeden oturdukları yerden bilgisayarlarıyla ürün ve ya hizmet alım, satımı yapabilmektedir.

Online mağaza açacak olan işletme ve girişimciler, sanal mağazalarını kurmaya başlamadan önce kullancakları sistemin teknik özelliklerine dikkat etmelidir. Bu konu sorunsuz bir şekilde online ticaret yapılması için gereken bir konudur. Bugünkü yazımızda biraz bunlara değinmek istiyoruz.

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması Gerekenler Nelerdir ?

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması GerekenlerHızlı Kurulum ve Kolay Kullanış

Kullanmaya karar verdiğiniz e-ticaret sisteminin kullanımı kolay ve hızlı kurulabilmesi gerekmektedir.

Kurulum sırasında elektronik ticaret için gerekli olan yazılım, tasarım, hosting, güvenlik önlemleri gibi veriler çalıştığınız yazılım firması tarafından karşılanmaktadır. Yani ekstra bir maliyet ya da çalışmanıza gerek kalmamaktadır.

Bu noktada sizin ihtiyacınız olan yönetim panelinin kolay anlaşılır olmasıdır. Bunun yanında anlaşmalı olduğunuz yazılım firmasıda size bu konularda destek verecektir.

Değiştirilebilir Altyapı

Almaya karar verdiğiniz e-ticaret sisteminin önemli özelliklerinden biride geliştirilebilir bir altyapıya sahip olmasıdır. Kullanacağınız e-ticaret sistemi hem anlaşmalı olduğunuz firma tarafından sürekli güncellenmeli hem de siz online mağazanız üzerinde tasarım değişiklikleri yapabilmelisiniz.

Ödeme Sitemleri

Online e-ticaret sitelerinden olmazsa olmazlardan biride ödeme sistemleridir. Bunun içinde sitenize barındırmanız gereken ödeme alternatifleri bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak; Havale, eft, sanal pos, kapıda ödeme, mobil ödeme, paypal vb. Unutmayın sitenizde ne kadar çok ödeme alternatifi kullanırsanız bu sizin o kadar yararınıza olacaktır.

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması GerekenlerGüvenlik Önlemleri

E-ticaret sistemi satın alırken şüphesiz ki en çok dikkat etmemiz gereken konuların başında gelmektedir.

Başta ödeme sayfalarında yer alan 18 bit SSL şifreleme sistemi olmak üzere, sitelerin sahip olduğu Firewall, IPS, IDS ve RAID5 güvenlik, saldırı ve tehdit gibi gibi saldırılar için yedekleme ve önleyici sistemlerin kullanılması gerekmektedir.

Sitenizde güvenlik önlemleri yoksa müşterileriniz sizden alışveriş yapmaktan çekinecek, bu da satış yapamamanıza sebep olacaktır.

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması GerekenlerSosyal Medya ve Arama Motoru Bağlantıları

Açılacak olan online alışveriş siteniz arama motorlarında yüksek performans göstermeli ve bu performansın devamı için gerekli olan içerikleri içermelidir.

Aynı zamanda sosyal mecralarda aktif olunmalı, hemen paylaş, beğen gibi butonların olması ve sosyal medyayla bir adım atılması için gereken özelliklerin yapılması gerekmektedir.

Unutmayın sosyal medya sizin için çok önemlidir. Çünkü; Sahip olduğunuz müşteri sayısı artacak, marka bilinirliği ve güvenirliğinizi yükselecek bu da satışlarınızı arttıracaktır.

İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması Gerekenler konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde İyi Bir Alışveriş Sitesinde Olması Gerekenler konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.