İnstagram’da Daha Fazla Yorum Almanın Yolları

İnstagram’da Daha Fazla Nasıl Yorum Alabilirsiniz?

İnstagram’da Daha fazla yorum almak mümkün ve bunu yaparken yapmanız gereken en önemli konu ise değişen algoritmaları takip etmek. Bu yazımızda sizlere değişen algoritmalar ile ilgili ipuçları sunmaya çalışacağım.

Bu durum feedlerinizde daha yükseğe çıkmanıza ve bir çok yayın arasından keşfedilmenize yardımcı olacak.

Facebook’un kullanıcıların aile ve arkadaşlarının etkileşimlerine önem verdiğini açıklamasından kısa bir süre sonra İnstagramda algoritmasını bu yönde değiştirdiğini açıkladı. Marka ve reklam gönderilerine daha az ağırlık vermeye öncelik verdi. Doğal etkileşime sahip marka gönderileri beğeni ve yorum sayısı gibi etkileşimler nedeniyle bu algoritmaları etkilemektedir.

İnstagram paylaşımlarınızda sıralama önemli olduğunda beğeni ve yorumlarınız, kullanıcılarınızın geçmişte etkileşime geçip geçmediği ve en son ne zaman yayın yaptığınız önceliklidir.

Bir diğer önemli nokta ise organik instagram paylaşımlarınızdır. Organik paylaşımlarınızın beğeni ve yorum sayısı ne kadar artarsa popüler içeriğinizin keşfette görünme olasılığı artacaktır.

Ancak öncelikle İnstagramda daha fazla yorum almanın açıklamalarına geçmeden önce sizlere hesabınız ile ilgili yapmanız gereken bir kaç önemli adımı anlatıyor olacağım.

  • Hesabınızı herkese görünür hale getirin. Bu işlemi profinizin ayarlar menüsünde yer alan özel hesap düğmesini kapalı halet getirmeniz yeterli olacaktır.
  • Push bildirimlerinizi açık hale getirin. Bu işlemi yapmanızın nedeni takipçilerinizin yorumlarını daha hızlı yanıtlayabilmenizdir. Yine bu işlemi profin ayarlar anında bildirim ayarları bölümünü açık hale getirerek tamamlayabilirsiniz.
  • İçerik seçimine önem gösterin ilgi çekici olmayan bir içerik yorum almayacaktır.
  • İnstagram içerik takvimi oluşturun ve yayınlama tablosuna dikkat edin. Zamanlama bir faktördür ve erken saatlerde paylaşılmış bir gönderinin karışıklıkta kaybolmasını kimse istemez.

İnstagram’da Daha fazla yorum almak için neler yapmalıyız?

Hediye verebileceğiniz bir yarışma düzenlemek. İnstagram kullanıcılarınızı aktif hale getirebilmek için bir yarışma düzenleyebilir ve ardından çekiliş ile hediye verebilirsiniz. Yarışma koşullarınız doğrultusunda yorum yaptırabilir, kullanıcılarınızn işletmenizi etiketlemelerini ya da fotoğraflarını göndermelerini sağlayabilirsiniz. Yarışma süresini haftalık ya da belirli bir zaman dilimi vererek oluşturabilirsiniz.

Popüler instagram sayfalarından reklam yapılmasını sağlamak.Bu yöntem ile yorum ve beğeni sayınızı arttırabilirsiniz.

Soru ve yorum yapmayı sağlayıcı paylaşımlar yapmak. İlgili çekici ve gündeme uygun paylaşımlar her zaman ilgi çekmiştir. İnstagram’da paylaşmaya uygun bir konu bulun. Örneğin bu konuya katılıyor musunuz? Eğer katılıyorsanız tavsiyeniz nelerdir?

Eğlenceli ve şaşırtıcı paylaşımlar yapın. Özellikle belirsiz ve şaşırtıcı paylaşımların kullanıcı üzeride etkisi daha fazla olmaktadır. Kullanıcıların duygusunu ortaya çıkararak yorum yapmasını sağlayacak yorumları düşünmek faydalı olacaktır.

İnstagram'da daha fazla yorum almakİlgi çekici videolar yayınlayın. Son yıllarda en fazla popülaritesi olan eğilim ise kullanıcıların özellikle sosyal medya üzerinde görmek istediği videolardır ve ilgi çekici videolar yorum yapmayı arttıracaktır.

İçerikleriniz ile bağlantılı hashtaglari kullanın. Hashtagleriniz aramalarda ve keşfet bölümünde görünür.

Paylaşımlarınız için en uygun zamanı bulmaya çalışın. Aslında bu sorunun doğru cevabı sektörünüz ve hedef kitle kullanıcılarınız davranışlarıdır. Bunun için tavsiyemiz  farklı zamanlarda paylaşımlar yaparak test etmenizi sağlamaktır. Burada anlamanızı gerektiren bir diğer nokta ise paylaşımlarınız da kullanıcılarınızı yorum yapmalarını sağlayan zamanları tespit etmek olacaktır.

İnstagram sayfanızda insan yüzleri öz çekimler, samimi fotoğraflar ve grup fotoğrafları paylaşmanız paylaşımlarınızın etkileşimini arttıracaktır. Yapılan araştırmalar insan yüzlerinin etkileşimi arttırdığı yönündedir.

Sevimli hayvan fotoğrafları paylaşın.Etkileşiminizi arttıracak bir diğer yöntem olarak düşünebilirsiniz.

Düzenli olarak belirlediğiniz saatlerde paylaşımlarınızı yapmaya özen gösterin. Düzenli paylaşımlarınız daha fazla ilgi görecek ve insanların daha fazla yorum yapmasını sağlayacaktır.

Beğeni, yorum ve video görüntülemeleriniz İnstagram’da değerlidir.Bunun yanında etkileşiminizin artması keşfet sayfasında da görünmenizi kolaylaştıracaktır. Daha fazla etkileşim için yukarıda belirttiğim yöntemleri uygulamaya çalışın.