İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEO

İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEO;

Son yıllarda müşteri satın alma davranışlarında, online içeriğin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Satış döngüsü artık müşterinin internet üzerinde ürünle ilgili detaylı araştırma yapılması, ürün detayları ve yorumlarıyla ilgili araştırmalar yapması, sosyal ağları takip etmesi ve sosyal ağ paylaşım ve değerlendirmelerine göre satın alma işlemini yapacak bir şekilde gerçekleşmektedir.

Mesela bulaşık makinası alacak birine ele alalım. Arama motorlarında araştırma yaparken bir firma tarafından oluşturulmuş ‘ Bulaşık Makinası Alırken Dikkatli Olmanın Yolları’ isimli makalesi müşteri tarafından ilgi çekicidir.

Müşteri ilk önce bu makaleyi okuyacak sonrasında makalenin altında yer alan yorumlara yönelecek ve satın alma kararnını buna bağlı değiştirecek ya da alma işlemine yön verecektir.

Ürünü satın aldıktan sonra müşterinin tasarruflu makine almasıyla ilgili sosyal mecralarda gönderiler yapmasıda muhtemeldir. Kısa bir örnekle online pazarlamanın firma ve müşteri açısından etkileşimini değerlendirmiş olduk.İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEO

Elbette ki bu durum içerik pazarlamada, pazarlama ve müşteri ilişkilerinin rolünü azaltmamıştır.

Hatta sadece içerik yaratmak değil, bunlara ek içerik geliştirmek, optimize etmek ve tanıtmak gibi ek görevlerde yapılanmıştır.

İşte içerik pazarlamasını, sosyal medya ve SEO’yu kullanarak daha etkin bir şekilde kullanmak için izlemeniz gereken adımlar;

Goals; Amacınızı Belirleyin. Bir amacınız yoksa o amaca nasıl ulaşacağınızı doğru yolda olup olmadığınızı bilemezsiniz. Amacınız sizin hedefinizi ve ilerlemenizi yükseltecektir.

Alıcı Profili;

Ulaşmayı hedeflediğiniz müşteri profili nedir ? Kimlerle etkileşim içindesiniz ya da kimlerle etkileşimde bulunmak istiyorsunuz ?

Bu soruların yanıtlarını bularak, müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini analiz edebilir, bunları karşılamak için neler yapabileceğinizi araştırabilirsiniz.

Keywords;

Ürünleriniz ve hizmetlerinizle alakalı Google’ da en çok aranan anahtar kelimeleri kullanın. Bu sayede arama motorlarında daha üst sıralarda listeneceksiniz.

İçerik ve Varlıklar;

Keyword optimizasyonu ve sosyal tanıtım için kullanabileceğiniz mevcut içerik ve dijital varlıklarınızı listeleyin. İçerikleriniz ile keywordleri eşleştirerek içerik pazarlamanızın etkisini artırın.

İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEOEditöryel Plan;

Artık yayın akışına başladığınıza göre içerik oluşturma, yayınlama,optimize etme, tanıtma ve ölçüm konularını belli bir planda ve takvimde yürütmelisiniz.

Sosyalleşme;

Sosyal ağ mecralarına daha çok katılarak hedef kitlenizi ve müşteri potansiyelinizi arttırmalısınız.

Tanıtım;

Sitenizi sadece sosyal mecralarda değil site dışı alanlarda da duyurun. Marka bilinirliğinizi arttırmaya çalışın.

Site Dışı İçerik Geliştirme;

Müşterilerizle iletişim kırabileceğiniz kanallardan etkin bir şekilde yararlanmaya çalışmalsınız. Örnek verecek olursak; Bloglar, forum siteleri ve sosyal medya gibi

İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEO konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde İçerik Pazarlama Stratejisi ve SEO konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.