Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Aday

Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Aday

Dünya dinamiklerini takiben Ülkemizde de oldukça gelişmekte olan e-ticaret sektörü sırasıyla farklı endüstrilerde yer alan firmaların iştahını kabartmaktadır.

Önce hizmet sektöründe yer alan firmalar zamanla bu modelde de yerlerini almaktadırlar. Sonra ürün satan tekstil firmaları bu modeli sahiplenmeye başlamıştır.

Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Aday

Son yıllarda da hızlı tüketim ürünleri üreten ya da ithal eden firmalar bu model içinde yerlerini almaya başlamışlardır.

Peki hızlı tüketim kuruluşları e-ticarete tedarikçi olma fikrine uyum sağlayabilecekler mi ?

Global firmaların çok az bire kısmı diğer ülkelerdeki e-ticaret tecrübelerinde yola çıkarak, en iyi ugulamalarını seçip çoktan pazarlığını sahiplenmiş B2C ve C2C modellerinde saflarını almışlardır.

Ancak firmaların çoğu belki de hala Neden ve Nasıl sorularının cevaplarını doğru cevaplayamadıkları için en büyük rakiplerine karşı dezavantaj durumundadırlar.

Bu firmaların çoğu ya geleneksel satış kanallarındaki rekabet baskısuı sebebiyle ya da yıl sonu satış hedeflerinin yüksek olmasından dolayı e-ticaret ek ciro kaynağıyla bakıyor; bu gözle baktıklarından dolayı modeli avantajlarını, büyüme potansiyelini ve ihtiyaçlarını göz ardı ediyorlardır.

Strateji Planı Çıkarmak

Firmaların e-ticaret sektörüne yeni bir satış kanalı gözüyle baktıkları ve şirket önceliklerine almaları durumunda da, firma içerindeki tüm operasyon ve organizasyon şeması geleneksek satış modeline uygun yapılandırıldığından dolayı başarısızlık ve kısa vadede ortaya çıkan yegane sonuçlar oluşturmaktadır.

E-ticaret sektöründe tedarikçi firma olmadan önce bir strateji planı çıkarılmalıdır. Çünkü bu sektöre sadece tecrübe amacıyla girilse de gerçek potansiyeli görebilmek adına geniş çaplı bir stratejiye sahip olmak şarttır.

Aksi halde, gerçek satış potansiyelini ve hacmini ölçmeden sektöre giren birçok firmanın e-ticaret girişimi atıl kalmaktadır. Hızlı tüketim firmalarının e-ticaret satış kanalında başarılı olması için 3 temel soruyu yanıtlandırmış olması gerekmektedir.

Bunlar; Neden, Nasıl ve Nerededir. Bunları cevaplandırmak iyi bir deneyim için gerekli olan etkenlerdir. Ancak pazardaki genel durum göstermektedir ki firmaların çoğu sadece Nerede ? sorusuna cevap verebilmektedir.

Bu sırada pazarda bulunan B2C kanallarındaki firmalarda ürünlerini satışa sunmak üzere yola çıkmaktadırlar. Bu durum onları en fazla üç aylık bir dönemin sonunda, ürünlerinin tedariklerini gerçekleştiremedikleri, operasyonlarını yönetemedikleri ve hatta ürünlerinin bir online kanalda konumlandırıldığını unuttukları bir noktaya götürmektedir.

Firmaların bu durumu tam tersine döndürmek için yapmaları gereken Neden ve Nasıl ? sorularını kendilerine sormaları ve sonra da etkn bir strateji kurgulamak amacıyla güncel durum değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Portföyün satışa uygunluğu, yeterli insan kaynağı, fiyat politikası, finans süreçleri, lojistik süreçler gibi..

Fiyat En Önemli Motivasyon Etkeni

Firmaların en çok zorlandıkları nokta, ülke çapında ulusal zincir mağazalarda, yerel marketlerde ve toptancı ayağında panetrasyonları yüksek olduğundan dolayı online satışa uygun fiyat politikası belirlemektir.

Şu anda ki tablo Türkiye’de online alıveriş için en önemli motivasyon kaynağının fiyat olduğu yönündedir. Bu yüzden aynı ürünün öarket raflarında yer alan fiyatından daha alt bir baremde satılması ya da market raflarında yer alan bir ambalaj konumlandırılması yapılması gerekmektedir.

Bu görüş hızlı tüketim firmalarını yıllardır birlikte çalıştığı müşterileri ile karşı karşıya getirmektedir. Bu da online satışın, firmalar tarafından ana iş kollarında tehdit unsuru olarak algılanmasına sebebiyet vermektedir.

Tüm endişelere rağmen hem geleneksel satış kanalllarında hem de online satış kanalını iyi yöneten ve online satıştan yüksek satış rakamları elde eden hızlı tüketim firmaları da bulunmaktadır.

Firmanız adına en doğru politikayı belirleyebilmeniz ve iyi bir online satış modeli yaratmanız için bir sonraki yazımızda Neden, Nasıl ve Nerede sorunlarının yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Aday konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Hızlı Tüketim Firmaları Tedarikçi Olmaya Aday konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.