Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Nasıl Olur ?

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Nasıl Olur ?

2012 yılı itibari ile yüzlerce hatta binler e-ticaret sitesi bulunmakta ve bunların hepsi faal olarak internet ortamında online satış yapıyorlar. Dolayısıyla neyi nereden alacağımız konusunda kafa karışıklığı ortaya çıkabiliyor.

E-ticaret sitelerinin hangilerinin güvenilir olduğu , hangilerinin güven vermediği bazı noktalarda kendini belli etmektedir.

Müşteriler bu seçiciliği gerek yaşadıkları kötü tecrübeler ile gerekse e-ticaret ‘in yurt dışındaki kadar yaygın olmaması sebebiyle yaşamaktadır.

Size e-ticaret firması olarak  çok iş düşmektedir. Çünkü müşterinize online satış mağazanızın  güvenilir olduğunu aşımalısınız.

Gerek çalıştığınız e-ticaret tedarikçileri ile gerek müşterileriniz ile konuşma üslubunuz ile ortaya koyduğunuz kimliğin kurumsallığa yakın bir çizgide olmasıyla bunları sağlayabilirsiniz.

Güvenilir Online Alışveriş Sitelerinin Gereklilikleri Nelerdir ?

Müşterilerinize güven duygusunu aşılayarak satışlarınızı artırmak için çok özenli davranmanız gerekmektedir.

Mutlaka ama mutlaka “Müşteri her zaman haklıdır.” politikasını takip etmelisiniz.

Müşterinize özellikle e-ticaret üzerinden online alışveriş satış yaptığınız için anlayışlı , sabırlı ve yardımsever bir tavır ile güler yüzlü davranmalısınız.

Aynı şekilde varsa yanınızda çalıştırdığınız personellerin de konusunda uzman , deneyimli , ses tonu canlı , enerjik ve genç nesilden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Her zaman öncelikle müşteriyi dinlemelisiniz , müşterinin sözünü keserek söze başlamamalısınız.

Müşteriniz ile bağ kurmaya çalışmalısınız nihayetinde müşteriniz ile internet üzerinden bir iletişim sağlıyorsunuz yüz yüze görüşme şansınız yok işiniz e-ticaret. Müşterinizin sorusunu tam dinlemeden yanıtlamaya kalkmamalısınız. Müşterinin haklı olduğunu belirterek , tatmin olmasını sağlamalısınız.

Güvenilir Online Alışveriş Sitelerinin Özellikleri Nasıl Olmalı ?

Size güvenmeleri için kurumunuzun yaptığı işe ne kadar özen gösterdiğini vurgulamalı , e-ticaret konusunda Türkiye’de en önemli vizyon ve misyona sahip olduğunu belirtmelisiniz.

Eğer müşterilerinize yukarıda bahsettiğimiz gibi davranırsanız müşterileriniz sizin e-ticaret işinde ve online satış konusunda ne kadar tecrübeli ve bu işe ne kadar ciddi yaklaştığınızı kavramış olurlar.

Size güvenirler ve eticaret sitenizden alışveriş yaparlar. Dahası sizi tanıdıklarına , eşe dosta tavsiye ederler. Referanslarınız artar , satışlarınız bu doğru orantıda e-ticaret sitenizde çoğalır. Bilinirlikten kaynaklanan markalaşma sürecine girersiniz.

Güvenilir Online Alışveriş Sitelerinin Gereklilikleri Nelerdir ?

Güvenilir online alışveriş siteleri için bazı gereklilikler daha vardır. Örneğin satışını yaptığınız e-ticaret sisteminin SSL sertifikası yani

Güvenlik sertifikasının olması gerekmektedir. Bilinçli müşterileriniz eğer e-ticaret sitenizde SSL olmadığını anlarsalar , sitenize karşı güven duygusunu online e-ticaret sitenizin duruşuna rağmen kaybedebilirler.

Bunun dışında sanal pos uygulamaları ile birlikte müşterilerinize 3d secure onaylı alışveriş seçeneği sunarak sitenizi de müşterinizi de koruma altına almış olursunuz. 3D secure sistemi ile müşteri kart bilgilerini sisteme girdiğinde , kart sahibinin  cep telefonuna bir onay kodu gider.

Bu onay kodunu sistem mevcut e-ticaret yazılımı koruma alanına girmenizi ister. Sisteme girdiğinde müşteri işlem onay verir ve karttan ödeme işlemi onaylanır.

 E-ticaret hakkında her şey için yazılarımızı devam edebilirsiniz.