Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimcilerine Pazarlama Stratejileri

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimcilerine Pazarlama Stratejileri

Daha önceki yazılarımızda hep belli bir hedef kitle seçmek ve onun üzerinde yoğunlaşmanın ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu hafta hedef kitlesi gençler olan e-ticaret girişimcilerinin nasıl bir pazarlama stratejisi uygulaması gerektiğinden söz edeceğiz.

Hedef kitlesi gençler olan online alışveriş mağazalarının en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri görsel içeriktir. Özellikle sosyal medya ve internet kullanımına olan ilginin artışıyla beraber sosyal içerik giderek dahada önem kazanmaktadır.

Peki daha çok 90’lı yıllarda doğan ve satın alma gücüne sahip Z ve Y nesline yönelik olarak pazarlama çalışmaları yaparken nelere dikkat edilmelidir ?

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama StratejileriBu kuşağın özelliklerine baktığımızda daha çok kendi özel hayatları ve giydikleri kıyafetlerle ilgi çekmektedirler.

Teknolojiye daha fazla adapte olmuşlardır ve teknolojik cihazlarla daha fazla vakit geçirirler.

Özellikle y kuşağın kadınları ekonomik güçlerini ellerine aldıklarından dolayı alışveriş odaklıdırlar. Sürekli kampanyalarla ve indirimlerle içli-dışlı olan bu kuşakta marka sadakati daha az olmaktadır.

Peki Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama StratejileriSosyal Medyada Facebook’a Takılı Kalmayın

Bu nesil yukarıdada bahsettiğimiz gibi teknolojye düşkün bir nesildir. Küçük yaşlardan beri teknolojik cihazlarla büyümüş bir nesildir. Bunun yanında mobil cihazlarını gün boyu yanlarında taşırlar ve vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal mecralarda geçirirler.

Bu neslin sosyal ağ merakı oldukça fazladır. Son yapılan araştırmalara göre Facebook kullanıcılarının yaş ortalamasının arttığına dikkat çekilmiştir.

Facebook’un aksine diğer sosyal ağlar olan Twitter ve Instagramdaki genç nüfus oranının arttığı gözlemlenmektedir.

Bu nedenle markalar pazarlama stratejileri uygularken sadece Facebook’a bağlı olmayıp diğer sosyal mecralarıda takip etmeli, buralarda da markalarına yönelik paylaşımlar ve çalışmalar yapmalıdır.

Televizyon Reklamları Bu Kuşağın İlgisini Pek Çekmiyor

Bu kuşak daha çok tabletleri ve akıllı telefonlarıyla vakit geçirdikleri için Televizyonda yer alan reklamlar ve içerikler çok fazla ilgisini çekmemektedir.

Televizyon izlerken dahi teknolojik cihazlarına yönelen  bu nesil için reklam harcamaları yapmak yerine sosyal ortamlarda paylaşacağınız özgün videolarla dikkatlerini çekebilirsiniz.

İnternet Siteniz Mobil Uyumlu Olsun

Günümüzde Genç kitle internete daha akıllı telefonlarıyla bağlanmaktadır. Akıllı telefonlarıyla internette ürün araştırması yapan bu kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanması için sitenizin mobil telefona uyumlu olması gerekmektedir.

Aksi halde sitenizde mobil uyum yoksa kullanıcı bundan olumsuz etkilenecek ve sitenize olan dönüşüm oranı azalacaktır. Hedef kitleniz gençlerse siteniz mutlaka mobile uyumlu olmalıdır.

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama StratejileriÜrünler Hakkında Detaylı Bilgi Sunun

İnternette çok fazla vakit harcayan bu kullanıcılar ürünlerle ilgili istedikleri bilgiye her yerden ulaşabilmektedirler. Bu da bu nesli iyi bir internet araştırmacısı yaptığından firmaların ürün detaylarına titizlikle ve önemle yaklaşması gerekmektedir.

Siz verdiğiniz bilgilerle kullanıcınızın memnuniyetini sağlarsanız onlarda alışveriş sürecinde vakit kaybetmeyecek ve satın alma işlevi hız kazanmış olacaktır.

Kişisel Alışveriş Deneyimine Önem Verin

Kendi özel hayatına önem veren bu nesle yönelik kendine has ürünler sunmak onların daha çok ilgisini çekecek ve alışverişe yönlendirecektir. Burada markalar kuıllanıcılarına yönelik farklı ve kişisel ürünler yapabilirler.

Görsellere Önem Verin

Görsel çalışmalarınızda fayda odaklı içerik çalışmaları yapmak kullanıcılarınızın markanızla olan etkileşimini arttırıcı niteliktedir. Sadece kampanya ve indirim odaklı görseller sunmak yerine kullanıcılarınızın benimseyeceği ve takip edebileceği görseller hazırlayabilirsiniz.

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama Stratejileri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimlerine Pazarlama Stratejileri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Gençleri Hedefleyen E-ticaret Girişimcilerine Pazarlama Stratejileri ile Benzer İçerikler