Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini Korkutuyor

Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini Korkutuyor

Fraud ya da sahtecilik olarak bilinen bu risk online alışverişlerde kullanılan kredi kartı bilgilerinin çalınmasıyla yapılan alışverişler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Online alışverişlerde e-ticaret şirketleri gereken güvenlik tedbirlerini almazlarsa büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirler.Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini Korkutuyor

Güvenlik hizmetleri ve önlemleriyle e-ticaret şirketleri yurtiçi satışlarda fraud risklerini minimuma indirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Ancak yurtdışına açılmaya karar vermiş olan şirketlerin en çok üzerinde durdukları ve korktukları konuların başında fraud riskini en aza indirmek konusu ön plana çıkmaktadır.

Ödeme ve fraud yönetim şirketi CyberSource’ un Avrupa’ da ki e-perakendecilerle yaptığı araştırmaya göre başka ülkelere açılma söz konusu olduğunda ödemelerin güvenliğini sağlamak şirketlerin en çok üzerinde durdukları ve düşündükleri konulardan biri olarak yüzeye çıkmaktadır.

Bölgedeki mobil kullanım oranının artmasıyla beraber mobil üzerinden gerçekleştirilmiş olacak olan ödemelerde şirketler için güvenlik riskleri meydana getirmektedir.

Araştırmaya katılan e-ticaret şirketlerinin yüzde 86’ sı bu yıl farklı pazarlara açılmak istediklerini dile getirmişler. Yüzde 35’lik bir bölüm Rusya; Brezilya ve Çin pazarlarına yönelik büyüme çalışmaları yapmak istediklerini hedeflediklerini dile getirmişlerdir.

Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini KorkutuyorŞirketlerin yüzde 87’lik bir kısmıysa ödemelerdeki güvenlik problemlerinin büyüme için çok büyük bir engel oluşturduğunu dile getirmektedir.Yüzde 60’ lık oranda bir bölüm yurtdışında sahteclik yani fraud riskinin yaşanma ihtimalinin, kendi ülkelerinde yaşanma ihtimalinde daha yüksek olduğunun üzerinde durmaktadır.

Yurtdışındaki pazarlara açılmayı planlayan şirketlerin yüzde 58’ lik bir bölümü mobilin kendi e-ticaret politika ve stratejilerinde çok önemli bir rol oynayacağının üzerinde durmaktadır.

Mobil ticaret konusunda gerçekleşen güvenlik açıkları nedeniyle sahtecilik konusundan çekindiklerini dile getirmektedirler.

Bu durumda yurtdışına açılmaya karar vermiş olan şirketlerin bir adım geride durmasına ya da bu fikirden bir zaman uzakta kalmalarına sebebiyet vermektedir.

Bu tersine çevirmek için yüksek güvenlik önlemleri alınmalı, site sürekli kontrol altına alınarak güncelleme ve yeni yapılandırılmaya gidilmelidir.

Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini Korkutuyor konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Fraud Riski Yurtdışına Açılacak E-ticaret Şirketlerini Korkutuyor konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.