Facebook ve Twitter’da Nasıl Yükselebilirsiniz?

Facebook ve Twitter’da Nasıl Yükselebilirsiniz?

Sosyal medya, birçok farklı özellikteki platforma ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede e-ticaret sitelerinin bu platformlar aracılığıyla müşterilerine ulaşmalarına imkan tanıyan, etkili ve sosyal etkileşimi yüksek bir mecradır.

Özellikle Facebook ve Twitter’ ın, aktif kullanıcı sayılarının yükselmesinin etkisiyle, bu konuda diğer platformlardan önde geldiğini dile getirmemiz mümkündür.

Sosyal medyanın devleri platformlar

Facebook ve Twitter' da YükselinSosyal medyanın devleri olarak adlandırılan bu iki platformu e-ticaret çalışmalarınızda faydalı bir şekilde kullanabilmeniz için öncelikle kullanıcıların dikkatlerini çekmeniz ve bu dikkati sürekli bir hale getirmeniz gerekmektedir. 

Gönderilerinizin çok sayıda beğeni ve yorum alıyor olması, kullanıcılar arasında paylaşılması ile etkileşim oluşturabilir; kullanıcı ağlarının çarpan etkisinden yararlanarak bilinirliliğinizi kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Bunun için bu iki mecrada en çok ilgi gösterilen konulara göz atmanızda fayda olabilmektedir.

Bu makalede sizler için, Facebook ve Twitter‘ da en çok etkileşim sağlayan konuları irdeledik;

Sosyal medyanın gözdesi eğlence

Araştırmalar Facebook ve Twitter‘ dan en çok eğlence ve günlük yaşama dair paylaşımların ilgi gördüğünü ortaya koymaktadır. Her iki platformda, en çok etkileşimi sağlayan konu müzik, ikinci sırada ise televizyon programları şeklindedir. Listenin ilk sıralarında yer alan diğer başlıklarının sıralaması da şu şekilde olmaktadır;

Facebook                               Twitter

 

  1. Müzik                                Müzik
  2. Televizyon                       Televizyon
  3. Yazılım                             Yazılım
  4. Kutlama                            Kutlama
  5. Tatil                                  Tatil
  6. Film                                   Film
  7. İnternet                             İnternet
  8. İş dünyası                         İş dünyası
  9. Futbol                               Futbol
  10. Spor                                  Spor

Facebook ve Twitter’ da gerçekleşen etkileşimin yüzde 60′ ı, bu başlıklar altında toplanmaktadır. Kalan yüzde 40 ‘lık bölümü ise ağrlıklı olarak politika, sağlık ve teknoloji olarak devam etmektedir.

Facebook ve Twitter' da Yükselin

Gündelik hayat ve markalar

Her iki mecrada kullanıcılarının dikkatini çeken ve etkileşim yaratan konular farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak; Facebook’ ta gidilen mekanlar hakkında beğeni ve yorumlar Facebook’ ta daha fazlaylen, Twitter‘ ın bu alanda fazla etkileşim sağlamadığı göze çarpmaktadır.

Kullanıcılar firmalar ve markalar hakkındaki paylaşımları Twitter’ da daha fazla reaksiyon göstermektedir. Lifestyle’ da Facebook, teknoloji konusunda ise liderliği Twitter sahiplenmektedir.

Facebook ve Twitter' da YükselinSosyal medyanın genel temasını belirleyen temel unsur, kullanıcı kitlelerinin tercihleridir.

Facebook ve Twitter Pazarlaması

Şimdiki facebook ve Twitter‘ ın liderlik ettiği bu mecrada, her gün bir yenisi eklenen be özel işgi alanlarında uzmanlaşmayı hedefleyen sosyal ağlar, kullanıcı kitlelerini peşlerinden sürükleyebilmektedirler.

Değişen eğilimlere ayak uydurmak ve sosyal medya pazarlamanızı etkin bir şekilde gözlemleyerek şekillendirmek, e-ticaret sitenize daha fazla profosyonel müşteri kazandırmanız konusunda size yardımcı olabilmektedir.

Aynı şekilde bu gözlemler ürün ve hizmetlere bağlı olarak, ağırlık vermeniz gereken sosyal medya platformlarını belirlemeniz de size fayda sağlayacaktır.

Facebook ve Twitter’ da Yükselin konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Facebook ve Twitter’ da Yükselin konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.