En Etkili Pazarlama Yöntemi : Sosyal Kanıt Nedir ?

Sosyal Kanıt Nedir ve Neden bu kadar değerlidir?

Sosyal kanıt aslında psikolojik bir terim olup, başkalarının ve davranışlarımızı veya düşüncelerimizi bize bildirmeleri konusundaki görüşlerine güvenme eğilimimizi tanımlamaktadır.

Sosyal Kanıt aslında zaman, para veya ilgiye göre seçiminizi de doğrulamaktadır.

Sosyal kanıtta tercihleri belirleyen çoğunluğu tanıyıp tanımamamız önemsizdir ve bu tercihler fikirlerimizi ve kararlarımızı yaşamımız boyunca etkilemektedir.

Özellikle sosyal medya yüksek katılım oranı nedeniyle bir sosyal kanıt alanıdır.Başkalarının söylediği iyi şeyler bilinmeyen bir markanın tercihi için fırsat oluşturabilir ve bunun gibi bir çok örneklemede yapabiliriz.

Sosyal Kanıt Çeşitleri Nelerdir?

E-ticaret siteniz ya da markanızı tanıtan bir kurumsal web siteniz, sosyal medya profillerinizin bulunduğu çevrimiçi platformların tamamı sosyal kanıt oluşturma alanıdır.

Popülerlik
Özellikle potansiyel müşterilerinizin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan en önemli etken popülaritesinin olmasıdır ve bu etken ölçülebilir bir sosyal kanıt türüdür.

Bir sosyal medya hesabındaki beğeni sayısı ,  facebook ve instagram izleyici sayıları,genel övgü, benzer yaş grupları arasındaki tavsiye edilme durumları en etkili satış araçları arasındadır.

Bunun gibi çevrimiçi inceleme ve site içerisindeki ziyaretçilerin siteyi inceleme durumlarının uzunluğu özellikle dönüşüm oranlarında da fark oluşturmaktadır.

Sosyal kanıtın tavsiye durumlarındaki iki ana etmen inceleme-yorum ve puanlama’dır.

Uzman Onayı

Uzman Onayı oluşturulması en güç sosyal kanıt türüdür.Kamuda etkili olan kişilerden sistem uzmanlarına kadar popüler blog yazarları ya da işletmeler hedef kitlenizin tercihinde görüşleri özellikle reklam kokusu barındırmıyorsa etkili olabilmektedir.

Satın Alınan Ürün Kanıtı

Ürünü kullanan diğer kullanıcıların sosyal medya hesaplarındaki yorumları tepkileri satış hacmi üzerinde kartopu etkisi oluşturabilir.
Öncelikle işletmeniz ve potansiyel müşterileriniz için en iyi metriklerini belirlemeli ve analizini yapmalısınız.

Örneğin ; Satılan ürün sayılarının gösterimi , sadece belirli ürünlere odaklanan müşterilerinizin tercih ettikleri ürünler, sitenizin ürün sayfalarını görüntüleyen müşteri sayınız ve daha fazlası….