E-ticarette Video Kullanımının Önemi

E-ticarette Video Kullanımının Önemi

E-ticaret sitelerinde video kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. İnternet üzerinden herhangi bir ürün hakkında arama yapan kullanıcılar, eğer bulabilirlerse ilk önce o ürün hakkında yapılmış olan video tanıtımlarına göz atmayı tercih etmektedirler.

Video kullanımının bu kadar yaygın bir hale gelmesinin ardında yazı ve fotoğraf kullanımına göre önemli avantajlara sahip olması bulunmaktadır. E-ticaretrehber olarak bu avantajlardan bazılarını sizler için sıraladık.

Peki E-ticarette Video Kullanımının Önemi Nedir ?

Videolar Ürün Bilgisi Daha Kısa Sürede Veriyor

Ziyaretçiler bir ürün hakkında merak ettikleri bilgiyi, videolar oluyla daha kolay edinebilmektedirler. Bu çoğu ziyaretçi için tanıtım yazılarını okumaya göre çok daha pratik gelen bir yöntemdir.

Yeterli uzunlukta hazırlanmış tek bir video, ürününüzle ilgili tüm bilgileri tek bir kalemde ziyaretçilerinize sunabilir.

Diğer yandan yapılmış olan bir araştırmaya göre her 5 kişiden 3′ ü, ilgilendikleri bir ürünün videosuna 2 dakika veya daha fazla zaman ayırdıklarını söylemektedirler. Bu da müşteriye ürünü tanıtmak ve satış yapmaya ikna etmek için yeterli olan bir süredir.

E-ticarette Video Kullanımının ÖnemiSosyal Medya da Daha Etkili

Diğer yöntemlere göre videoların paylaşım oranı genellikle çok daha yüksek olan bir stratejidir. Aynı zamanda videolar genellikle daha fazla yorum alma kapasitesine sahiptir.

Bu avantajdan en etkili biçimde yararlanmak adına videoları sade e-ticaret sitenizde ürün sayfalarının alt kısmında değil; Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşmanız gerekmektedir.

Bu sayede hem sosyal medya içeriğinizi zenginleştirebilir hem de sitenizde daha fazla trafik gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı da sürekli güncel tutmuş olursunuz.

SEO sonuçlarını Olumlu Etkiliyor

Arama motorları, algoritmalarında artık video kullanımına çok daha fazla önem vermektedir. Bu yüzden arama motoru optimizasyonu ( SEO) açısından bakacak olursanız da videonun sitenize çok büyük yararları bulunmaktadır. Daha üst sıralarda listenelenerek organik videolar ile site web trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Videoların sosyal medyada da etkili olması, yukarıda sıraladığımız yararların yanı sıra arama motorları tarafından da dikkate alınmaktadır.

Sosyal medyada sitenizde ilgili gerçekleşen paylaşımlar, arama motorlarının sitenizin SEO puanının artmasında size yardımcı olabilmektedir.

Mobil Tanıtımlar Avantaj Sağlıyor

E-ticarette Video Kullanımının Önemi

Kullanımı giderek artan mobil cihazlar artık e-ticaret için göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir hale gelmiştir.

Ancak genellikle uzun açıklamaları okumakta yetersiz olan bu cihazlar, video izlemek içinse son derece pratik olmaktadır.

Eğer mobil kullanıcılara satış yapmak istiyorsanız ürün tanıtımına video eklemek bir zorunluluk haline gelmiştir.

Video Üretme Maliyetleri Azalıyor

Eskiye göre video üretimi ve paylaşımının maliyeti oldukça azalmıştır. Birçok mobil cihazda bile kaliteli çekimler yapabilen kameralar bulunmaktadır. Bunun için sitenizde video kullanmanızı sağlayacak bir altyapı sahibi olmanız gerekmektedir.

E-ticarette Video Kullanımının Önemi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Video Kullanımının Önemi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.