E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamasının Riskleri

E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamasının Riskleri

Risk bir deneyim ve algı fonksiyonlarından meydana gelmektedir. Genç bir bireye soracak olursanız sosyal medyanın linklerine örnek olarak kırılan şifrelerden ve ele geçirilen hesaplardan söz edecektir.

Aslında bakacak olursanız, pazarlamacıların karşı karşıya gelecekleri risklerde bunlardan çok farklı seyretmeyecektir. Yalnızca onların riskleri çok daha ölçümlenebilir ve akıllıca bir yöntemle alt edilecek risklerdir.

Peki E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamanın Riskleri Nelerdir ?

Sosyal Medyayı Aktif Kullanmamak

Bir pazarlamacı olarak sosyal medyanın potansiyelinin farkına varmış olabilirsiniz ancak şirketiniz sosyal medyanın önemini kavramamış olabilir.

Sosyal medyayı en etkin şekilde kullanmamak potansiyelinizi ciddi oranda düşürecek ve ciddi reklam gelirlerine mal olabilecektir. Bu sebeple sosyal medya en aktif olan şekilde kullanılmalıdır.

Rekabetçi Benzerlik

Çalışanlarının sosyal medyayı kullanmasını özendirmek isteyen şirketler, aynı zamanda rakiplerinin stratejileri, etkinlikleri, hedef hesapları konularında istemeden de olsa bilgi sızdırıyor olabilmektedirler.

İstihbarat dokuması olarak adlandırılan, küçük küçük bilgi kırıntılarını toparlayarak anlamlı bir tablo ortaya koyabilmenin yöntemleri, Roma imparatorluğundan beri mevcuttur. Madalyonun görünmeyen yüzünde ise, aynı şekilde sosyal medyayı kullanan bir çok kullanıcınız aracılığıyla rakibinizi kendi istihbarat silahınızla vurabilmenizdir.

Sosyal Medyadaki Kanuni Yaptırımlar

Endişe duymanız gereken sadece telif hakları olmaktan ziyade ürün karalama, reklam hakkı, karalama kampanyası gibi şeyler olarak da karşınıza gelecektir. Yanınızda bu işlerden anlayan birinin bulunmasını tavsiye ederiz.

Hesapların Tek Elden Tutulması

Çoğu firma aslında sosyal medya hesaplarının kendilerine ait olmadıklarını anladıklarında büyük bir şok yaşarlar. Genellikle şirketin kendisi değil, stajyer, eski çalışan ve ya işyerinde bulunan herhangi bir çalışan bu hesapların gerçek sahibidir. Tabi hesaplarda ki tüm bilgiler ve kullanıcılarda dahil olmak üzere şeklindedir.

O yüzden böyle bir durum yaşanmaması için tek bir hesap tek bir kişi tarafından yürütülmeli ve şirket unvanından oluşmalıdır.

Yetersiz Bilgi ve Kurallar

Böyle bir durumda çok çalışan, enerjik, elinden her iş gelen, meraklı, sizin için elinden gelen her şeyi yapan ama hiç bir işe yaramayan bir pazarlama takımınız olacaktır. Enerjilerinin doğru yönde harcandığından emin olmak için kimin, hangi işe ne kadar vakit harcadığından ve neler yaptığından emin olun.

Bilgi Sahibi Kişilere İş Vermek

Belki bu işi bilen gerçekten doğru kişidir. Yani sosyal medyayı yakından tanıyan, tüm gelişmeleri kullanan ve araçları en iyi şekilde yöneten kişi olabilir. Ancak bir şirketin sosyal medya pazarlamasını yönetmek için yalnız sosyal medyayı değil çalışacağı şirketi ve çalışacağın şirketin ne iş yaptığını bilmesi de çok önemli bir noktadır.

Sosyal medya pazarlamaya 7/24 sürecek bir gözüyle bakılmalıdır. Gerçekten işini bilmeyen bir insandan şirketinizi yönetmenizi ister misiniz ?

E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamanın RiskleriSigortasızlık

Hiç yanlış yapmamış olsanız dahi sonuçta yoğun bir rekabetin içerisinde yer alıyorsunuz. Orta hiç bir durum yokken dahi hakkınızda dava açılabilir bir haldesiniz.

Yalnız iddialara karşı değil, savunma harcamalarına karşı da sigortalanıp önleminizi almanız gerekmektedir.

E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamanın Riskleri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Sosyal Medya Pazarlamanın Riskleri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.