E-ticarette Site Hızı Neden Önemlidir?

E-ticarette Site Hızı Neden Önemlidir?

facebook_rgs

Site hızı , e-ticaret sitenize  giriş yaptıktan sonra bütünüyle sayfaların tam yüklemesine kadar geçen süreyi kapsamaktadır.

Peki site hızının etkileri nelerdir ve neden önemlidir sorusunu düşünecek olursak.

Temelde iki faktör üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.Bunlardan birincisi arama motorlarındaki sıralama durumuna etkisidir.

Google’ın 2010 yılında yapmış olduğu açıklamada artık site hızının sıralamada etken olduğu vurgulanmıştır.

İkinci faktör ise kullanıcı deneyimine etkisidir.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  site hızının yavaş olması kullanıcıların siteden çabuk ayrılmasına yol açmakta ve buna bağlı olarak müşteri memnuniyetinde azalma sağlamaktadır.

Günümüzde herkesin birer internet kullanıcısı haline geldiğini düşünürsek yavaş açılan sitelerin ne denli sıkıcı  ve yıpratıcı olduğunu anlayabiliriz.

E-ticaret site hızını neler etkiler ?

E-ticaret sitenizi oluştururken bir çok faktör site hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle site hızını etkileyen başlıca olumsuz faktörleri ve çözümleri önerilerini sizin için listeledik.

1.Sitenizde yer alan görsellerin boyutlarının büyük olması ve bu görsellerin internet sitenize uyumlu olmaması.Burada görsellerinizi  photoshop ve benzeri programlarla düzenleyebilirsiniz.

2.Sitenizinde gereksiz CSS kodlarının bulunması.Gereksiz ve fazla kod yerine daha kısa ve sade kod kullanmak siteniz üzerinde olumlu sonuçlar verecektir.

3.E-ticaret sitenizde gereksiz yazı fontları kullanmanız.Sitenizde en fazla 3 yada 4 farklı yazı fontu kullanın daha fazla font sitenizin hız kalitesini etkileyecektir.

4.Sitenizde kullandığınız faviconun 1 KB’ın üstünde olması sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır.Bu nedenle faviconun 1 KB’ı aşmamasına dikkat etmelisiniz.

5.Sitenizde 404 hatalı sayfaların yer alması sitenizi yavaşlatan bir diğer unsur.Sitenizde yer alan hatalı sayfa ve kırık linkleri sitenizden kaldırmalısınız.

6.Sitenizin karmaşık olması ve fazla öğe barındırması sitenizi yavaşlatacaktır bu doğrultuda sade bir tasarım kullanmanız olumlu sonuçlar verecektir.

7.En temel maddelerden biri olan sitenizin ihtiyaçlarını karşılayacak  hosting servisine sahip olmanızdır.Hosting servisiniz ihtiyaçlarınızı karşılayacak yapıda değilse değiştirmeyi denemelisiniz.