E-ticarette Kapıda Ödeme Nedir ? Faydaları Nelerdir?

E-ticarette Kapıda Ödeme Nedir ? Faydaları Nelerdir?

Ödeme sistemlerinin İnternet üzerinden yapılıyor olması ve bu teknolojinin destekleniyor olması tüketicilerin güvenlik duvarlarını tamamen rafa kaldırmış değildir.Peki Kapıda Ödeme Nedir?

Ülkemiz e-ticaret hacim oranlarına baktıkça e-ticaret sistemini kullanmayanların güvenlik sebeplerinden dolayı tercih etmediklerini anlamak pekte güç değildir.

Kredi kartı bilgilerini sitelerde paylaşmak istemeyen, havale ödeme sisteminide uğraştırıcı bulan tüketiciler kendilerine daha uygun gelen bir seçeneği kapıda ödeme seçeneğine yönelmektedirler.

Kapıda Ödeme Nedir ?

Kapıda Ödeme, site sahiplerinin anlaşmalı olduğu kargo firması tarafından ürün tüketiciye teslim edildiğinde ödemenin kapıda alınması işlemidir. Ödemeler çoğu zaman nakit olmakla beraber kapıda kredi kartı ödeme yöntemini kullanan pek çok firma bulunmaktadır. Gelişen teknolojiyle dijital imza sonrasında ürün teslimatı gerçekleştirilir.

Kapıda Ödeme Nedir ? Yararları Nelerdir ?Kapıda Ödemenin Yararları Nelerdir ?

Kapıda ödeme avantajlarına değinecek olursak ilk sırada, ürün teslimatı sırasında kapıda ödeme seçeneğinde bazı firmaların iade işlemine izin veriyor olmasıdır.

Tüketiciye bu konuda geniş bir hak bırakmayan e-ticaret sahipleri normal iade koşullarının yanı sıra ayıplı ürün için uygulanan prosedür diğerlerine nazaran çok daha kolaydır.

Ürün iade kapsamında ayıplı ürünlerin iade ( cayma ) hakkı bulunanan tüketiciler, kargo firmasının ürünün resmini çekmesiyle beraber ücretsiz olarak iade edebilmektedirler.

En başta da söylediğimiz gibi güvenlik açısından en rahat seçeneklerden biri kapıda ödeme seçeneğidir. Bu da avantajların arasında yer almaktadır.

Online tüketici trendlerine bakıldığında özellikle Ülkemizde kredi kartı bilgilerini paylaşmak pek tutulmamaktadır. Yeni nesil ile geleneksel ödeme şeklinin birleşimi kapıda ödeme seçeneği olarak nitelendirilebilir.

İnternetten alışveriş güvenli midir ? sorusunun en doğru cevabı yine tüketicilerdedir.

Ürünler hangi kargo firmasıyla teslim edilir ?

Şüphesiz ki ürün teslimatında en çok rol oynayan kişi kargo firmalarıdır. Hem ürün teslimatın yapar, hem iadeli malları kabul eder hem de kapıda ödeme seçeneği bulunan müşterilerde satıcı adına ödeme alma işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle e-ticaret siteleri birden fazla kargo şirketiyle anlaşır, müşterilerden kendi istedikleri firmayı belirlerler.

Ücretlendirme Nasıldır ?

Genelde tüm e-ticaret sitelerinde ücretlendirme aynı şekildedir. Şöyle ki bazı siteler kapıda ödeme seçeneğine belli bir rakam belirlerken, bir kısmıda baremin altında kalan ürünlerin ebatıyla doğru ücretlendirme yapar.

Kapıda Ödeme Nedir ? Yararları Nelerdir ?Ürün teslimat süresi kaç gündür ?

Tüm ödeme sistemlerinde genelde teslimat aynı zaman dilimleri içerisinde gerçekleşir. Bu ödeme sistemlerine göre değişiklik göstermez. Tahmini en geç 2-3 gün içinde ürün müşterilerin eline ulaşır.

Teslimat sırasında adreste alıcı yoksa nasıl bir yol izlenir ?

Kargo siparişi getirdiği zaman alıcı adreste yoksa kargo en yakın şubeye bırakılır. Tüketici ödeme işlemini şubede gerçekleştirir. Tabii ürünün şubede kalacağı gün sayısıda önemlidir. Genel olarak kargo firmaları 3 gün boyunca ürünü tutar . Alıcı teslimatı gerçekleştirmeye gelmemişse şirkete iade eder. Bundan sonra tüketici için aynı süreç tekrarlar.

Yurdışı teslimatları nasıl gerçekleşir ?

Yurdışı teslimatları sırasında online mağaza ve kargonun yanında ükelerin uyguladıkları gümrük kanunlarıda önemlidir. Örnek verecek olursak; Amazon Türkiye’ ye hizmet vermektedir. Diyelim ki kanun alışverişin yapılmasını engelleyici bir unsur oluşturmuyor o zaman da kargo fiyatlarının normalden yüksek olması ve iade kapsamında kısıtlayıcı özellikler olması gibi olumsuz etkenler olacaktır.

Kapıda Ödeme Nedir ?  Yararları Nelerdir ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Kapıda Ödeme Nedir ?  Yararları Nelerdir ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.