E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak

E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak

Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak, ürünlerinizi pazarlamak ve genişletmek konularında eminiz ki çok büyük çabalar sarf ediyorsunuz. Peki markalaşma sürecinde de benzer konularda çabalarınız var mı ?

Markalaşmak, şirketinizin sadece unvanından ve logosundan oluşmaktan yana aslında sadece hissedilen soyut bir kavram olmasının dahada ötesinde bunlardan çok başka olarak uzun ve yorucu bir zaman dilimini ifade etmektedir. Sizin bir tüketici olarak takip ettiğiniz markaların, en son yaptıklarını takip etme çabalarındaki heyecanları ve bazı markaların stresinizi azaltmayı, mutluluk ve memnuniyetizi arttırmayı vaat ettikleri dikkatinizi çekmiştir. İşte markalaşmak tamda bu konularla alakalıdır.

Kısaca tanımlayacak olursak markalaşma; hareketlerinizin, duygularınızın ve misyonunuzun bir bütün olarak gerçekleştirilmesini yerine getirmektir. Bizde bu yazımızsa sizin iyi bir marka yaratmanızda yardımcı olmak ve size alternatif yollar konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak

Peki E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak Nasıl Olmalıdır ?

Neden Marka Olmanız Gerekir ?

Malesef ki pek çok e-ticaret girişimcisi markalaşmanın şirketlerine sunacağı etkiye pek fazla zaman ayırmamaktadır. Oysa bir şirketin, sahip olabileceği en büyük statü ve yükselen rekabet koşullarında dahi, satışların arttırmanın yolu büyük bir marka olmakta saklıdır. Ve devamında tüketiciler bir markayı hikayesi sebebiyle; onunla duygusal bir bağ kurdukları için satın almaya karar vermektedirler. Yani e-ticaret şirketlerinin bu bağı kurmak için çok çalışmalarında büyük yararlar bulunmaktadır.

Hedef Kitleyi Tanımak

Markalaşabilmek adına ilk sırada karar vermeniz gereken hedeflediğiniz kesime dair kararı netleştirmektir. Çünkü ancak hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayarak markalaşma yoluna dair atımlar atar ve başarıya ulaşabilirsiniz.

Hedef kitlenizin kimlerden oluştuğuna karar veremiyor; ürününüze ve listenize odaklanarak işinizin potansiyelini arttıracak fırsatları gözardı ediyor olabilirsiniz. Bu durumda ise, geçmişte ürününüzü satın alanların kimler olduğunu araştırarak işe başlayabilirsiniz.

Ölçümlerinizi incelemek ve müşterilerinizle yaşamış olduğunuz deneyimleri dikkate almak bu anlamda sizin için önemli bir başlangıç olacaktır. Burada, işinizle ilgili önemli tüm faktörleri gözden geçirmeniz ve insanların neden sizin ürünlerinizi tercih ettiğini sorularını kendinize yöneltmeniz ve cevaplandırmanız gerekir.

Hikayenizi Paylaşın

İnsanlığın tarih boyunca masallara olan ilgisi bizzat hepimiz öğrendik. Çünkü; hikayeler insanların daha sonra anımsamak istediği şeyleri hatırlamasında yardımcı olmaktadır. Hikaye anlatma, başkalarıyla duygusal bağ kurmada diğer olası yöntemlere karşı en uygun olanıdır. Bu sebeple, potansiyel müşterilerinizde güven oluşturmanın yolu olarak, onların kurumsal anlamda dikkatini çekecek ve hakkınızda olumlu sözler söylemelerini sağlayarak hikayeler yayınlayabilirsiniz.

E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak

Vizyonunuzu Yayınlayın

Şirketiniz neyin tarafında yer alıyor ? Her marka belli bir düşünce ve yaklaşımlar üzerinde kurulmaktadır ve düşüncelerin geniş kitlelerinde ulaşabilmesinde gereklidir. Buna, taraftarlar ve takipçiler oluşturmakla başlangıç yapabilirsiniz. İnsanlar, eğer onlarla eşleşen bir vizyon belirlemeniz dahilinde vizyonunuzla ilgili çalışmalarınıza mücadeleleriniz konusunda sizi desteklendirebilirler.

Aşırı Vaatlerden Kaçının

Şirketinizle alakalı hiçbir zaman aşırı vaatlerden bulunmayın çünkü; tüketicilerin en son yaşamak isteyecekleri hislerden biri hayal kırıklığıdır. Hedef kitlenize verebileceğinizden daha fazlasını onlara sunmaya çalışarak ‘ savunulamaz’ bir duruma gelirsiniz, onları sitenizden uzaklaştırabilir böylece kazanmak için çok uğraştığınız temelleri tümden kaybedebilirsiniz.

E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak

Müşterilerinize Odaklanın

Müşterileriniz için çözüm üreterek, onlarla etkileşiminizi sürdürerek ve pazarlama departmanından yararlanarak, müşterilerinizin tüm sorunlarını ortadan kaldırarak onları memnun edebilirsiniz. Müşterilerinize tüm saygınız ve ilginizle yaklaşarak, eninde sonunda onları memnuniyet ve taktilerini kazanmanız mümkün olacaktır. İyi bir e-ticaret markası olmak hedef kitlenize yakın olmak geçer unutmayın.

E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette İyi Bir Marka Yaratmak konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.