E-ticarette İnsan Kaynakları Yönetimi

E-ticarette İnsan Kaynakları Yönetimi

E-ticaret günümüz ülke ticaretinin parlayan yıldızıdır. Bu durum, çalışanların da sektördeki iş arayışını hızlandırmaktadır.

Her geçen gün sayısı artan e-ticaret iş ilanları, ‘ sektördeki insan kaynağı açığını doldurmak konusunda ne kadar yeterli olmakta ve firmalar ne istediklerini biliyorlar mı?’ sorusuna bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız.

Bu incelemeyi e-ticaretin süreçleri ve bu süreçlerdeki insan kaynakları yönetimi göz önünde bulundurarak derledik.

E-ticarette İnsan Kaynakları Yönetimi Aşamaları Nelerdir ?

Satın Alma;

Aslında bakacak olursak e-ticaret diğer ticaret kollarından farklı değildir. İşin satın alma süreçleri kısmı benzerlik göstermektedir.

Bir online mağaza sahibisiniz diyelim, mağazanızda satacağınız malları, sanki fiziki bir mağazada satacak gibi satın alıyor, deponuzda saklıyorsunuz. Stoklu olarak çalışan e-ticaret modellerindeki bu aşama, fiziksel satın almada da bu durumda olmaktadır.

Dolayısıyla, satın alma işinde personel arayan firmaların insan kaynakları yönetimi , kendi iş kolundaki operasyon tecrübesi olan adayları rahatlıkla tercih edebilirler. Aynı şekilde iş arayan satın almacılar da, herhangi bir iş tecrübesine sahip olmasalar da bu pozisyona başvuru yapabilirler.

Müşteri İlişkileri;

Önceden bir müşteri ilişkileri deneyimi olan adaylar, herhangi bir e-ticaret firmasında görev alabilmektedirler.

Telefon veya e-posta yoluyla işleyen bu süreç, firmanın operasyon altyapısı için iyi kurgulandıysa, daha önce müşteri ilişkileri konusunda deneyimi olmayan bir personel içinde sorun oluşturmayacaktır.

E-ticaret günümüz ülke ticaretinin parlayan yıldızıdır. Bu durum, çalışanların da sektördeki iş arayışını hızlandırmaktadır. Her geçen gün sayısı artan e-ticaret iş ilanları, ‘ sektördeki insan kaynağı açığını doldurmak konusunda ne kadar yeterli olmakta ve firmalar ne istediklerini biliyorlar mı?’ sorusuna bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız. Bu incelemeyi e-ticaretin süreçleri ve bu süreçlerdeki insan kaynağını göz önünde bulundurarak derledik.

Ancak S-CRM yeni Social Customer Relationship Managament, yani sosyal ağlardaki yorumlar ve mesajlar bu sürecin bir parçası olarak değerlendiriliyorsa, o zaman müşteri ilişkilerine alınacak personelin insan kaynakları yönetimi  tarafından önceki tecrübelerinde buna benzer bir iş yapmış olup olmaması kontrol edilebilir.

Operatör;

Bazı e-ticaret firmalarında, veri girişi oldukça önemli bir iştir. Entegrasyonlarla çalışan firmalar dışında, ürün bilgilerini güncel olarak sisteme girilişi oldukça hassastır.

İnsan kaynakları yönetimi işe alımlarda klavyesi kuvvetli olan adayların bu işlerin altında rahatlıkla kalkabileceğini ön görmektedir. Ancak bu işin büyük bir titizlik ve dikkatle tamamlanması gerekmektedir. Aksi halde yapılan olan hatalar sebebiyle firma müşterisine karşı zor durumda kalabilir ya da yasal sorunlarla firmayı karşı karşıya getirebilirler.

Depo;

İnsan kaynakları yönetimi‘ne göre kariyerinde, depoculukla alakalı yapmış olan bir aday, e-ticaret firmasının deposunda rahatlıkla çalışabilmektedir.

Deponun ve ya depocunun süratli ve titiz davranması, operasyonun en önemli aşamalarından biridir. Dolayısıyla bu ciddi bir depoculuk birikimi gerektirmektedir.

Tecrübeli adayların istihdamına öncelik verilmesi firma açısından oldukça avantajlı olacaktır.

Yöneticiler;

İşin en zor kısmı tamda bu noktadır. Bir e-ticaret operasyonunu yönetecek bir kişi nasıl olmalıdır ? Sorusunu öncelikle yanıtlamamız gerekecektir.

Operasyon anlamında fiziksel ticaretle benzerlik gösteren e-ticaret süreçleri, bunu tüm yönleriyle ele alabilecek kişilerle başarılı olmalıdır. Çokça yapılan hatalardan biri olarak yönetici adaylarında verilen ilanlarda tasarım veya yazılım altyapısına sahip olmasının beklenmesidir.

Bir kişinin aynı anda hem operasyon süreçlerini yönetecek hem de tasarım ve yazılımdan anlayacak olması çokta mümkün olmamaktadır.

Aynı anda birçok şeyi istemek ve yapılmasını beklemek sizi başarısızlığa götürebilir. Bu pozisyonlar için insan kaynakları yönetimi önceden benzer görevlerde bulunmuş, bulunmasa da operasyon süreçlerine dahil olmuş kişileri seçebilirsiniz.

E-ticaret firmasının yaptığı işe göre değişiklik gösterse de sektörde, fotoğrafçılık, yazarlık/ editörlük, stil danışmanlığı, modellik ve daha bir çok alanda da sürekli ihtiyaç meydana gelmektedir.

E-ticarette İnsan Kaynakları Yönetimi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette İnsan Kaynakları Yönetimi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.