E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak

E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak

Dijital pazarlamanın önemli ayaklarından biri haline gelmiş olan içerik pazarlaması, popüler olan ve katılımcılığı teşvik eden bir stratejidir.

Teknik olarak; e-ticaret sitenizin tanıtımı amacıyla web siteniz veya diğer mecralarda yayınlanan içeriklerin bütününe içerik pazarlaması denmektedir.

Sizin kendi ürettiğiniz içeriklerin yanı sıra diğer kişi ve kullanıcıların ürettikleri içerikler de içerik pazarlaması kapsamında değerlendirilmektedir.E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak

Oluşturulan içerikleri üç farklı kategoride değerlendirmemiz mümkündür.

Birincisi sizin oluşturduğunuz, yani Orijinal içeriğinizdir. İkincisi bilgisinden faydalanabileceğiniz konusunda uzman kişilerle ortak oluşturduğunuz ilişkilerdir.

Son olarak tamamen sizin dışınızda oluşturulan, sizin kullanabildiğiniz ve hatta oluşmasına teşvik ettiğiniz içeriklerdir.

Bu içerik türlerinin üçünün de kullanılması sağlıklı bir içerik pazarlaması yapmak için oldukça önemlidir. Bu konuda yapılması gerekenlere göz atmakta fayda vardır.

E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak

Farklı Noktalara Odaklanmanın Önemi

Farklı noktalara odaklanmış derken sadece belli bir problemi çözmeye odaklanmış, belli bir hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap veren bir içerekten bahsedilmektedir.

Niş içerikler daha dar bir alana odaklanmakla birlikte başarı oranları geniş kitleleri hedefleyen içeriklere göre daha faydalı olabilmektedir.

E-ticaret sitenizde pek çok farklı ürün olabilir ama hazırlayacağınız bir içerikte tüm ürünlerinizi tanıtmanız mümkün değildir. Onun yerine sitenizdeki belirli bir özelliğe sahip ayakkabılardan bahsederken, diğer bir yazıda ise kışlık giyecekleri ele alabilirsiniz.

Müşteri Katılımını Sağlayan

E-ticaret sitenizde, bloguuzda ve sosyal ağ sitelerindeki profilinizde paylaşımlarınıza ve yaptığınız pazarlama stratejisine müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi de dahil edebilirsiniz.

Onları ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında yorum yapmaya teşvik edebilir, yeni bir projeniz varsa onların fikrini alabilirsiniz.

Daha da etkilisi onların sizin sunmuş olduğunuz ürünleri incelemeleri ve kendi bloglarında veya sosyal medya hesaplarında bu incelemeleri yayınlarını sağlamak olacaktır. Bu hem arama motoru optimizasyonu açısından hem de sosyal medya hesaplarınızı güçlendirmek açısından faydalı olmaktadır.

E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak

Duygulara Vurgu Yapın

İçerik pazarlaması kapsamında hazırlayacağınız yazılar veya sosyal medya paylaşımları doğal olarak ürünlerinizi tanıtmaya yardımcı olmaktadır.

Ancak bunu yaparken kuru birer metin hazırlayamadığınızdan ve okuyucuların ilgisini çekecek içerikler oluşturduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Müşterilerinizin duygularına hitap eden, onların ürünlerinizi kullanırken neler hissedeceklerini hayal etmelerini sağlayabilecek olan içerikler, ürünlerinizin teknik özelliklerini bir araya getirdiğiniz metinlerden çok daha etkili olacaktır.

İçerik pazarlaması her geçen gün önemini daha da arttıran dijital bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde son derece düşük bir maliyetler ile geri dönüşler sağlamanız mümkündür.

E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

E-ticarette İçerik Pazarlaması Kullanmak ile Benzer İçerikler