E-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları

E-ticarette Başarılı Operasyonun SırlarıE-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları

E-ticarette, operasyon süreçlerinin her birini dha etkili ve daha başarılı bir hale getirmek mümkündür.

Operasyon yönetimi adı verilen bu süreç, işlerin doğru ve düzenli yapılmasını ve tüm iş süreçlerinin optimize edilerek tasarlanmasını amaçlamaktadır.

Yani operasyon yönetimini tanımlayacak olursak tüm iş süreçlerini önceden tasarlamayı, planlamayı ve yönetmeyi ifade etmektedir.

Her e-ticaret şirketi daha kısa sürede ve daha az kaynak kullanarak, işlerinde daha verimli sonuçlara ulaşmayı ve bu sayede kar oranlarını arttırmayı hedeflemektedir. Fakat bu ancak; operasyon yönetiminin temel bileşenlerini iyi kavramakla ve onlara bunu uygulamakla mümkün kılınmaktadır.

Bu makalemizde sizler için operasyon süreçlerinizin her birini gözden geçirerek, e-ticaret işinizi daha hızlı ve karlı bir halde getirebilmeniz adına etkili operasyon yöntemi hakkında önemli ipuçları sunacağız.

Peki E-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları Nelerdir ?

E-ticarette Tedarik Zinciri;

Geleneksek tedarik yöntemi ürünün tedariği, depolanması ve sevk edilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Ancak günümüzde müşterilerin sayılarının artarak değişmesi ve rekabetin çoğalması sonucunda tedarik zinciri aşamaları ve yönetimi daha fazla strateji gerektiren bir alan haline gelmiştir.

Bugün tedarik zinciri; doğru ürünün doğru müşteriye doğru zaman ve miktarda en uygun fiyatla teslim edilebilmesi için, tedarik zinciri üzerindeki bileşenlerin entegrasyonunu sağlayan yaklaşımları ve yöntemleri içermektedir.

Yani kendi ürününüzü üretmiyorsanız dahi e-ticaret ürünlerinizi doğrudan üreten üretici, dağıtıcı ve toptancı kanallarından birisi aracılığıyla tedarik edebiliyorsunuz. Ancak her şekilde ürünlerinizin üretimini veya onu nasıl en düşük maliyetle tedarik edeceğinizi planlamanız gerekmektedir.

Müşterilerinize kesintisiz hizmet sunabilmek amacıyla, birden fazla tedarikçi üzerinden ürünlerinizi temin etmek gibi akılcı stratejiler benimsemeniz başarı şansınızı arttırmaktadır.

E-ticarette Lojistik; 

E-ticarette lojistik yönetimi ürünlerin taşınması, envanteri, depolanması, idaresi ve paketlenerek müşteriye ulaştırılmasının etki ve verimli bir şekilde planlanmasını, uygulanmasını ve kontrolünü kapsayan süreçlerin bütününü içermektedir.

İnsan gücü, araç ve fiziki depolama alanı gerektiren lojistik işlemleri, şirketler için önemli masraf kalemleri olma özelliğini taşımaktadır. Bu yüzden özellikle yatay modelde çalışan şirketler, mümkün olan durumlarda stoklarını kendileri depolamak yerine tedarikçiler üzerinden düzenleyerek lojistik maliyetlerini minimuma indirme yoluna gitmeyi tercih etmektedirler.

Fakat stok maliyetlerine girmeden satış yöntemi, bir çok e-ticaret şirketi için uygun olsa da kontrolünüzde olmadığı için geciken teslimat sürelerinden dolayı dezavantaj yaratabilmektedir. Bu nedenle büyük e-ticaret şirketleri, çok satan ürünleri doğrudan stoğa alarak teslimat sürelerini azaltma yoluna gitmek istemektedir.

E-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları

E-ticarette Kargolama;

E-ticaret operasyon sürecinin son adımını ürünlerin kargolanması aşaması içermektedir.

Ürünlerini aynı gün ulaştırmak zorunda olan şirketler dışında çoğu şirket, ürünlerini kargo şirketleri aracılığıyla müşterilerine ulaştırmaktadır.

Ürünlerin sipariş hacmine göre kargo şirketleriyle yapılan anlaşmalar sonucunda, kargo şirketleri özel indirimli fiyatlar sunabilmektedir.
Bu ücretler belli bir satış limitine kadar müşteriden tahsil edilebilmektedir.
Belli bir tutarın üzerinde ki siparişlerin kargo ücretleri çoğunlukla e-ticaret şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

Başarılı bir tedarik zinciri yönetimine, büyük ölçüde verimli bir operasyon yönetimi sayesinde ulaşılmaktadır.E-ticaret şirketlerinin operasyon verimliliklerini ölçme oranları ise onları, tedarik zincileri konusunda daha iyi kararlar alarak kazandırmaya yönlendirmektedir.
E-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları konulu makalemize sizler için oluşturduk. Sizde E-ticarette Başarılı Operasyonun Sırları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.