E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu

E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu

Yeni açılan tüm e-ticaret siteleri, büyük e-ticaret şirketleriyle rekabet içinde olmak isterler. Bu nedenle arama motorlarında ilk sırada olmak, marka bilinirliklerini arttırmak ve satışlarını yükseltmek isterler.

Sade bir dille açıklayacak olursak e-ticaret şirketleri reklam bütçeleri ayırmadan arama optimizasyonu ile hedef kitleye ulaşmayı ve tanınmayı ister.

Birçok firmanın Google ile iyi anlaşmak olarak tanımladığı bu kavramın site trafiğine olan olumlu etkisi kesinlikle gözardı edilemez.

E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu

Peki E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu Nedir ?

 • Ürün Fotoğraf Optimizasyonu;

  İnternetten ürün arayan kullanıcıların sayısının artmasıyla beraber sadece ürünler için arama yapan programlarda e-ticaret sistemine katılmaktadır.

  Bu yüzden e-ticaret sitelerinin üzerinde durması gereken nokta ürünlerle ilgili anahtar kelimeler eklemeleri ve alt etiketler kullanması, görsellere alternatif yazılar eklemesi görsel arama gerçekleştiren kullanıcıların sitenize yönelmesine katkıda bulunmaktadır.

 • Nicelik Değil Nitelik;

  E-ticaret sitelerinin trafiğini arttımak için yaptığı masrafların her birinin dönüşüm sağladığından bahsetmek yanlış bir açıklama olamktadır. Bunun başlıca nedeni ise son zamanların fenomen modeli ‘Long Tail’ den kaynaklanmaktadır.

  Örnek verecek olursak; Kadın Çanta kelimesi yerine Kırmızı Kemerli Kadın Çanta kelimesinin tercih edilmesidir. Bu uygulamanın sebebi ise; aramalarda kelimenin az tercih edilen uzun bir yazı olması ve kısa vadede faydalı ve dönüşümü sağlamasıdır.

 • İçerik Optimizasyonu;

  Arama motorları optimizasyonu için bir diğer önemli olan konu içeriğin ta kendisi olmaktadır. E-ticaret siteleri il olarak WordPress, Blogspot gibi içerik sistemlerinden birine yönelmelidir.

  Bu sistemler, güncelleştirme ve Google optimzasyonu açısından daha yararlıdır. Bununla birlikte sosyal medya kullanımıda içerik yönetimi pazarlamalarından biri haline getirilmelidir. Bunun yanında sosyal mecralarda paylaşımlar ve özgün içerikler oluşturmak, formlarda yer almak arama motolarında çıkmanızı pozitif olarak etkileyecek unsurlardandır.

 • H1 ve H2 Etiket Önemi;

  Her ne kadar dikkat edilmesede başarılı bir SEO çalışmasının kahramanı H1 ve H2 dir. Bütüna arama motorlarının dikkate aldığı bu etiketleri kısaca tanımalayacak olursak ; H1 yazının ana başlığını oluşturur ve

  Arama motorlarını doğrudan ilgilendirir. O yüzden başlıkla içerik birbirine uyumlu olmalıdır.  H2 etikette alt başlıktan oluşmaktadır.

 • Anchor Text Optimizasyonu;

  Bu optimzasyon, site içeriğini oluşturan metine yine aynı site üzerinden başka bir içeriğin linkini eklemektir. Örnek verecek olursak; Mobil ticaret kategorimizi ziyaret etmek için butayı tıklayın demek yerine , Mobil ticaret harcamalarının en yüksek olduğu ülke Çin yazmak SEO açısından daha değerlidir. Site görünürlüğü arttırmak için kullanılır.

  Sayfa Yüklenme Hızı;

  Arama motorlarının yanısıra tüketicilerin beklentisi, bir sitenin hızlı açılmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar site açılana kadar maksimum 2 saniye beklemektedir. Bu nedenle aksi bir durumda müşterilerinizin sitenizin açılmasını beklemeden başka bir siteye yönelecektir.

 • Kategori Sayfaları;

  E-ticaret sitelerinin kategori sayfaları, linklerin toplandığı bir adres olmakatadır. Bu sayede arama motorlarında markaya yönelik araştırma yapan kullanıcılar sitenize rahatlıkla ulaşabilmektedir.

 • Google Analtytics Verilerini Değerlendirmek;

  SEO bütün arama motorlarını kapsıyor olsa da, SEO ya yönelik çalışmalar Google üzerinde toplanmaktadır. Google Analytics, siteye geeln trafiğin nereden geldiğine yönelik birçok veriyi bize sunan bir sistem analizidir.

  Kullanıcılara yönelik deneyim bilgilerini yansıtan bu sistem, e-ticaret sitelerinin kendilerini geliştirmesine katkıda bulunmaktadır.

E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-Ticarette Başarı İçin 8 Kritik SEO Tüyosu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.