E-ticaretin Kobiler İçin Önemi Nelerdir?

 E-ticaretin Kobiler İçin Önemi Nelerdir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için kobi e-ticaret hem yurtiçi pazara hemde yurtdışı pazara ulaşmaları açısından önem arz etmektedir

.Ülkemizde kobiler tüm istihdamın %78’ini oluşturduğundan işletmelerin ithalat ve ihracata yönelik e-ticaret yapabilmesi için ekonomi,uluslar arası rekabet ve istihdamın  olumlu yönde gelişme göstermesi gerekmektedir.

Küçük ve orta işletmelerin kobi e-ticaret sistemini kullanmaya başlamasıda bir çok yarar sağlamaktadır.

Örneğin işletmeler ürün ve hizmetlerini daha düşük maliyete daha büyük kitlelere tanıtabilmekte,hammadde ve hizmet alımı konusunda farklı tedarikçilere kolay ulaşabilmekte,daha düşük maliyete fiyat karşılaştırması yapabilmekte ve alım-ödeme sürecini daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Kobilerin hem büyüme potansiyelini arttırmak hem de işletme maliyetlerini düşürebilmek için e-ticaretin önemi aşağıda yer alan tabloda da açıkça gösterilmektedir.

 eticaret_tablo

Ülkemizde var olan çeşitli organizasyonlar ve yapılarda kobiler için e-ticaret kullanımı desteklenmekte ve kobiler e-ticaret için çeşitli çözümler sunmaktadır. Bunların yanı sıra sistem kurucuları e-ticaret ürünü olan işletmelerde hem e-ticaret destekleyici hemde pazarlama ve marka tanıtımına yönelik hizmetler sunabilmektedir.