E-ticaretin gerekleri

e-ticaretin gerekleri
e-ticaretin gerekleri

e-ticaretin gerekleri

E-ticaretin gerekleri arasında öncelikle yayına hazır veya yayınlanmış bir web sitesi olması gerekmektedir. Bu web sitesi üzerinden satışı yapılan ürün veya hizmetin bedelini tahsil edebilmek için web sitesi üzerinde bir sanal ödeme sayfası oluşturulmalıdır. Bu ödeme alanında kredi kartından tahsilat yapabilmek için ise sanal pos cihazı almak gerekmektedir.

E-ticaretin gerekleri arasında tahsilat aşamasında neredeyse bir zorunluluk olan kredi kartıyla tahsilat yapabilmek için gerekli olan sanal pos nasıl alınır onu açıklayalım. Sanal pos almak için öncelikle e-ticaret sitenizin bitmiş olması gerekmektedir. E-ticaret siteniz satışa hazır duruma gelince sanal pos almak istediğiniz banka ile irtibata geçerek sitenizi incelemesi sağlanır. Eğer e-ticaret siteniz bankanın testlerinden geçer puan alırsa sanal pos size tahsil edilerek işleme girmesi sağlanıyor. Sanal pos almak için bankalar sizin yerine getirmeniz gereken genel hatları itibariyle belli başlı şartların olmasını istemektedirler. Aranılan şartları taşıyan tüm e-ticaret sitesi sahipleri ve sanal ticaret yapan siteler sanal pos alıp kullanmaya başlayabilmektedir. Sanal pos almak için önünüze konulan şartlar haricinde belli ücretleri de ödemek zorundasınız. Bu ücretlerin en önemlisi olan ilk açılış ücretidir. Bu ücreti ödedikten ve sonraki yıllarda yıllık olarak ücret ödemeyi taahhüt ettikten sonra sanal posa kavuşursunuz. Sanal pos üzerinden ödeme alabilmek için bankalar, sitenizde SSL güvenlik sertifikası uygulamasının kurulu olması şartını öne sürebilir. Eğer sitenizde SSL güvenlik sertifikası uygulaması olan bir sayfanız yoksa bankalardan da yardım alabilirsiniz.

E-ticaretin gerekleri arasında bulunan ve sitenizde bulunması zorunlu olan kargo&iade, kullanım şartları, gizlilik bildirimi sayfalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu sayfalara bankalar da özel önem vermektedir. Bu sayfalar varsa ve vergiye tabi bir kurum veya kuruluş iseniz sanal pos almaya hak kazanırsınız.

E-ticaretin gerekleri ile Benzer İçerikler