E-ticaretin 9 Önemli Kuralı

E-ticaretin 9 Önemli Kuralı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber e-ticaretin sınırları da genişledi.  Son zamanlardaki önemli konulardan biri reklam vermek istiyorum ancak bütçe kısıtlı şeklinde olmaktadır. Bu sadece küçük firmalar için değil büyük firmalar içinde geçerli olmaktadır.

Yüksek miktarda reklam harcamaları yapan firmalar bu giderlerin boşa çıkmamasını istemektedirler. Ancak yapılan dijital pazarlamanını yanı sıra bilinmesi gereken bazı unsurlarda bulunmaktadır.

Peki  E-ticaretin 9 Önemli Kuralı Nedir ?

Hedef Kitle;

E-ticarete başlamadan önce yapmanı gereken hedef kitlenizi gerekmektedir. Buna göre Pazar araştırması yapmalı, ürünlerini tedarik etmeli o yaş grubuna yönelmeniz gerekmektedir. Bunun için başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

E-ticaret İş Modeli  Tercihi;

E-ticarette birçok iş modeli vardır. ( B2B, B2C vb. ) Bunun için öncelikle yapmak istediğiniz iş modeline karar vermeniz gerekecektir.
E-ticaretin 9 Önemli Kuralı

Yazılım Altyapı Araştırması;

E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiniz artık işinizi hayata geçirmek istiyorsunuz tabi bunun için öncelikle bir altyapıya sahip olmalısınız.

Eğer yeniden yazdırmak isterseniz bu sizin açınızdan pekte yararlı olmayacaktır. Çünkü daha fazla zaman, çaba ve maliyet gerektirmektedir.

Aradığınız tüm özellikler zaten bütün e-ticaret paketlerinde bulunmaktadır. Burada önemli olan konu kaliteli ve tam destekli bir –e-ticaret altyapısı sağlayan firmayla anlaşmaktır.

Tasarım;

Web siteniz dünyaya açılan kapınızdır. Bu nedenle tasarımınızı sade ve anlaşılabilir bir yapıda olmamalıdır. Mümkün olduğunca karmaşıklıktan uzak olmalıdır.

Sayfalarda renk uyumu ve yazı karakterleri birbirleriyle orantılı olmalıdır. Öncelikle anasayfanıza çok dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü sitenize gelecek müşterileri ilk karşılayacak yer orasıdır ve müşteriler size oradan puan vermektedirler.

Anasayfada yer alan satın vb. diğer butonların boyutları, renkleride anasayfayla uyumlu olacak şekilde dizayn edilmelidir.

İçerik Yönetimi;

Son günlerde e-ticaret siteleri için önemli noktalardan biri haline gelen içerik yönetimi sizi rakiplerinizden ön plana geçirecek bir maddedir.

Ürün sayfanızda yer verdiğiniz içerikler gerçeği yansıtmalı, net olmalı, zengin tutulmamalıdır. Daha zengin içerik sizin hem SEO hem de satışlarınız açısından avantaj olacaktır.

Ödeme Sistemleri;

Genelde yeni açılan e-ticaret sitelerinin ilk ödeme tercihleri kapıda nakit ödeme olmaktadır. Kredi kartı ödeme seçeneği için bankalarla iletişime geçmeli, sanal pos başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Ancak şu vardır ki herkesin ödeme yöntemi farklıdır. Bunun için sitenizde farklı tercihlerde ödeme sistemlerini hazır haline getirmelisiniz.

Kargo Tercihi;

E-ticaret siteleri için önemli bir diğer konuda kargodur. Müşteri  bir ürünü satın aldıktan sonra hemen eline ulaşmasını ister. Bunun için kaliteli ve sorumluluk sahibi bir firmayla anlaşma yapmanızı önermekteyiz.

Ölçümleme Kodları;

Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının kodlarını siteye uygulamanız gerekmektedir. Unutmayın ki ölçemediğiniz bir şeyi kontrol altında tutamazsınız.

Arama Motorların Kayıt;

İnternet işiyle uğraşmaya başladıktan sonra arama motorlarının ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Sizin sitenize en büyük trafiği getiren arama motorları olmaktadır. Bunun için sitenizi tanıtmalı, arayüz optimizasyonları yapmalısınız.

E-ticaretin 9 Önemli Kuralı konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaretin 9 Önemli Kuralı konulu makalemize yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.