E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2.Bölüm

E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2.Bölüm

Bir önceki yazımızda E-ticaretin 9 önemli kural 2.bölüm ‘ından bahsetmiştim. Şimdi birazda e-ticaret sitelerinin gereksinimleri açısından gerekli olan maddeleri inceleyeceğiz.

Peki E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2.bölüm Neleri İçeriyor ?

Ürün-Fiyat Yönetimi;

Herşeyden önce bir e-ticaret sitesi kurarken ürün yönetimine sahip olmalısınız. Bu sizin pazarlama faaliyetleriniz açısından oldukça gereklidir.

Hangi ürün daha çok satılır hangi ürün rakiplerden daha ucuza alınır, bunları bilmek gerekmektedir. Bu noktada iyi düşünmek ve bu açıdan değerlendirmeler yapmak gerekmektedir.

Dikkat etmeniz bir diğer nokta ise ürünlerinize yer verdiğiniz bannerlarınızın takibini sürekli yapmanız, fiyatlarını güncel tutmanızdır. Kendinize rakip 3-5 firma belirleyerek karlılığınızı bozmayacak tampon fiyatlar uygulayabilirsiniz.

Stok Yönetimi;

Her e-ticaret sitesinin zorlandığı nokta şüphesiz ki stok yönetimidir. Stok yönetimini iyi yapmanız size avantaj sağlamalıdır. Bunun için Pazar araştırmaları yapmalı, müşteri istek ve yorumlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Çok satacak dediğiniz bir ürünün stoğunu yüksek yapmanız sizin açınızdan sorun oluşturmayacaktır ancak ayda yılda bir satılan bir üründe yüksek stok miktarı tutmak pek mantıklı olmayacaktır.

Bunun için satışı az olan ürünleri stokta tutmak yerine sipariş geldikçe stok çekme işlemi uygulayabilirsiniz. Tabi tedarikçiler buna pek sıcak bakmayabilir.

İçerik Yönetimi;

Sayfalarınızın içeriğinin zengin ve kaliteli olmasıdır. Ziyaretçilerinizin ilk uğrayacakları yer anasayfa olmalıdır. Bu nedenle açıklamalarınızı, resimlerinizi kaliteli sunmanız gerekmektedir.

Bu uygulamalar sizin site trafiğinizi ve müşteri memnuniyetinizi arttırıcıdır.E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2

Resmi Hesapların Açılması;

Firmalarda en çok yapılan hatalardan biride yüksek pozisyona gelen yetkili kişilerin firmayla alakalı mail adresleri alıp sonrada işten ayrıldığında firmaların ortada kalması durumudur.

Bunların önüne geçmek adına şirketinize aşt bir hesap oluşturmalı, işlerinizi bu hesap üzerinizden yürütmelisiniz.

Aynı şekilde sosyal medya bağlantılarınızı baştan şirket hesabı üzerine oluşturmalı, bunlar üzerinden satışlarda yapmalısınız. Bu daha sonra oluşacak olan olayları engelleyici niteliktedir.

Banner Tasarımları;

E-ticaret sitenizde bazı ürünlerinizi ortaya çıkarmak, kampanyalarınızı duyurmak amacıyla banner tasarlamak istersiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bannerlarını yaparken seçtiğiniz görsel, fiyat – ürün kombinasyonudur.

Ayrıca göz çok hızlı bir şekilde görselleri algılar, yakalar. Bu nedenle bannerlarınızı 2-3 saniye içinde algılanacak şekilde oluşturmalısınız.

E-mailing Şablon Tasarımları;

Son zamanların en etkin pazarlarından biri olan sepeti yarıda bırakan ziyaretçilere yönelik atılan mailler etkin bir şekilde amacına ulaşmaktadır. Burada önemli olan mail şablonuna ona göre tasarlama, fotoğraf ve yazıları etkin olarak kullanmaktır.

Sosyal Medya Hesapları;

Önceki maddelerde de açıkladığım gibi sosyal medya hesapları da şirketler üzerine açılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hesaplar  yeni bir maile gerek kalmadan açılıp, hesap oluşturulabiliyor ve bu yolla reklamlar verilebiliyor .

Bu nedenle baştan bir şirket hesabı açmalı, reklam yönetiminizi de bu hesaplardan yönetmelisiniz.

Site İçi Navigasyon ;

Bu maddede önemli olan şudur; Müşteriyi en az tıklamayla satın almaya itmektir. Burada sepet işleminide kısılaltırsanız sitenize gelen müşteriler sepeti yarıda bırakıp gitmezler. Buda sizin satışlarınızı arttırır.

Fazladan Eklenebilecekler;

Sitenize canlı destek uygulaması sağlayabilirsiniz. Müşteriler size ne kadar hızlı ulaşabilirlerse o kadar memnun kalacaklardır.

Bu müşterilerinizin olası soru ve sorunlarını çözümlemede sizi hızlandıracaktır. Bu butona anasayfanızda ya da ürün sayfanızda yer verebilirsiniz.

Sizler için E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2. Bolum konulu makalemizi oluşturduk. Sizde E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2 konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

E-Ticaretin 9 Önemli Kuralı 2.Bölüm ile Benzer İçerikler