E-ticaret ve 3D Secure Sistemi

E-ticaret ve 3D Secure Sistemi

Birçoğumuzun sadece yararını bilmekle yetindiği 3D Secure aslında e-ticaret sitelerine zaman zaman zararda verebilmektedir.

Öncelikle makalemize 3D Secure’un ne olduğunu tanımlamakla başlayalım.

3D Secure; Online ortamda kredi kartı ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerin daha güvenli yapılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Bu güvenlik sağlanırken kart sahibinden bildiği şifre istenir.

Kısaca ilk olarak yararlarını açıklayacak olursak 4 ana başlık altında toplayabiliriz;

  • Fraud İşlemlerinde Azalma
  • Garanti Ödeme
  • Chargeback (Geri Ödeme) işlemlerinde azalma
  • Satışların artması

Bu faydalar kullanıcılar açısından elbetteki çok yataklıdır.

Çünkü; 3D Secure e-ticaretin gerek satıcı, gerekse alıcı tarafından satışın çok daha iyi şartlarda yapılmasına olanak sağlar.

Satıcının kredi kartı sahtekarlığı ile karşı karşıya kalma olasılığını en aza indirirken, alıcınında güvenli alışveriş ortamını üst düzeye çıkarmaktadır.

E-ticaret ve 3D Secure

Ancak aynı zamanda güvenlikle donatılmış bu sistem alıcıların daha çok işlem yapmalarına ve alışverişlerini daha uzun sürelerde tamamlamalarına neden olmaktadır.

Bu da kısa sürede işini halletmek isteyen tüketicilerin aslında sevmedikleri bir durumdur.

İnternet kullanıcıları bile önemli şifrelerin hale basit, sadece harflerden oluşan 4-6 haneli şifrelerden oluşturmaktadırlar.

Çünkü; karşmak ve uzun işlemler internet kullanıcı açısından hem bir zaman maliyeti oluşturuyor hem de kullanıcı işlemini hızlıca tamamlayamadığından bu zaman dilimi içinde çok bunalıyor.

Durum böyle olunca da 3D Secure yapılan ekstra işlemler alıcıyı sıkıyor ve alışveriştehn uzaklaştırıyor.

Ayrıca  Savunduğumuz e-ticaret; hızlıca satın alma, pratik ödeme ve zaman tasarrufu gibi tezlerde 3D Secure ile ters düşmektedir.

3D Secure dan en çok satıcılar zarar görmektedir. Birçok alıcı 3D Secure nedeniyle satın alma sayfasında yapılan uzun işlemleri sıkıcılığı ve karmaşıklığı nedeniyle satın alma işlemini yarıda bırakmaktadır. Böylece satış kaybı ortaya çıkıyor ve satıcı zarar etmiş oluyor.

3D Secure yüzünden alışveriş yapmaktan vazgeçen alıcıları incelediğimizde şu sebeplerden dolayı satın almaktan vazgeçtikleri sonuçlarıyla karşılaşıyoruz;

  • Şifresini unuttuğundan dolayı
  • Cep telefonun yanında olmadığından dolayı
  • Telefon numarasını değiştirdiği için
  • Farklı sayfalarla karşılaşıp paniklediği için
  • Karmaşık bulduğu için

İşte bu durumun karmaşasını görmezden gelen girişimciler 3D Secure’u zorunlu tutmaktadır.

Halbuki gelen siparişleri kaçırmamak adına 3D Secure ödeme sistemini bir sorunluluk olarak değil bir alternatif olarak kullanmakta yarar vardır.

Tabii bu durumda 3D Secure’suz alışverişlerde fraud riskini iyi yönetmelisiniz. Aksi takdirde daha büyük zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Sadece 3D Secure ödeme sistemi olan sitelere bakıldığında sipariş sayılarının oldukça düşük olduğu gözlenecektir. Bu durum 3D Secure’u kaldrımakla önüne geçilebilecek bir olgudur.

Sattıkları ürün ve yüksek fiyat nedeniyle 3D Secure’u zorunlu tutan e-ticaret siteleri iyi bir fraud yönetimi oluşturarak 3D Secure’u zorunlu tutmaktan vazgeçebilmektedir. Yanında daha basit olarsak iPara ve Payu gibi şirketlerin ödeme sistemlerini kullanabilirler.

E-ticaret ve 3D Secure konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret ve 3D Secure konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilrsiniz.