E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi

E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin ÖnemiE-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi

Facebook’ un renginin neden mavi olduğunu hiç düşündünüz mü ? Bu soru Facebook’ un kurucusu Mark Zuckerberg’ e yöneltiğinde, verdiği yanıt beklenen çok daha basit bit yanıt olmuştur.

Zuckerberg, Facebook’ un mavi olmasının sebebiyle alakalı renk körü olduğunu ve en iyi seçebildiği rengin mavi olduğunu dile getirmiştir.

Facebook mavi rengini belki biraz tesadüfi bir şekilde ede etmiş ancak çoğu marka sitesinde kullanacağı marka ve site rengine araştırma sonucunda karar vermektedir.

Birçok e-ticaret sitesi doğru renk seçimiyle daha çok kişiye ulaşmayı ve potansiyel müşterilerini alışverişe teşvik etmeye çalışmaktadır.

KissMetrics tarafından yapılmış olan bir araştırma sonucuna göre online alışveriş yapan müşterilerin arasında rengin etkili olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 85 düzeyindedir.

Ayrıca yapılan araştırmada, rengin markanın kalıcılığını yüzde 80 oranında arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Peki e-ticaret sitenizde kullanacağımız renkleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir ?

İşte renklerle alakalı bilgi sahibi olmanız gerekenler.

E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi Nedir ?

Renkler ve Satın almada ki rolü

E-ticaret sitenizi ya da ürünlerinizin görsellerini düzenlerken renklerin müşterilerinizde neler ifade ettiğini onların duygularını, düşüncelerini düşünmek bu noktada faydalı olabilir. Müşterilerinizi sadece renk kullanarak, onlara herhangi bir baskı kurmadan direkt olarak satışa yönlendirebilirsiniz. Bunun için öncelikle renklerin pazarlama açısından taşıdığı anlamı bilmenizde fayda bulunmaktadır.

Hangi renk ne anlama gelir ?

E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin ÖnemiE-ticaret sitelerinin tasarımında tercih edilen renkler sektöre bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Peki hangi renk hangi anlamı ifade etmektedir ?

Kırmızı; Agresif, dikkat çekici, dinamik ve canlılığa işaret eden bir renktir. Bu yüzden e-ticarette kullanım alanları itibariyle en popüler kullanıldığı sektörler; gıda, teknoloji, motorlu taşıtlara ilişkin sitelerdir.

Mavi; Güvenilirlik, odaklanma, sakinlik ve güç ve sorumluluğu ifade eden bir renktir. Bu yüzden e-ticarette en popüler kullanıldığı sektörler; enerji, sağlık, teknoloji, finans ve hava yolu sektörlerinde genellikle daha çok karşımıza gelmektedir.

Yeşil; Zenginlik, sağlık, doğallık ve pretij anlamı ifade eden bir renktir. Sıklıkla kullanıldığı sektörler; sağlık, enerji, finans, eğitim, gıda gibi sektörlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Siyah; Prestij, lüks ve değer anlamı katan siyahın genellikle kullanıldığı sektörler; finans, petrol şirketleri, lüks ürünlere sahip kozmetikçiler ve giyim markaları tarafından sıklıkla tercih edilen renklerdendir.

Hangi renk daha çok tercih edilmektedir ?

E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi

En çok bilinen yüz marka üzerinde yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda bu markalar logolarında yüzde 29 oranında kırmızı, yüzde 33 oranında mavi, yüzde 28 oranında gri ve yüzde 13 oranında sarı rengini tercih etmektedirler.

Markalardan yüzde 95′ i logolarında 1 ve ya 2 renk kullanmayı tercih ederken, yüzde 5′ i 2 den fazla renk kullanmayı tercih etmektedirler. Markalar yüzde 41 oranında logolarında sadece yazı kullanılmasını isteyenlerde olmuştur.

Siz de müşterileriniz de yaratmak istediğiniz etkiye bağlı olarak markaların logolarında ya da e-ticaret sitelerinde kullandıkları bu renklerden ilham alarak sitenizi tasarlayabilir, sitenizi kurarak satışlarınıza başlayabilirsiniz.

E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitesinde Kullanılan Renklerin Önemi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.