E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu Etkiliyor

E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu Etkiliyor

Şık, kaliteli ve farklı resimler her zaman ilgi çekmektedir. Profesyonel bir makina kullanılarak çekilmiş bir resimle cep telefonundan çekilen resim arasında göz görülür farklar bulunmaktadır.

Genelde ikisi arasında bakacak olursak ilgi profosyonel fotoğraf makinasıyla çekilmiş resimler üzerinde yoğunlaşacaktır. Bu tarz örnekler çoğaltılabilir.

Mesela; Bir ayakkabı almaya gittiğinizde ilk bakacağınız şey ayakkabının şekli olacaktır. Ne kadar rahat olursa olsun beğenmediğiniz bir ayakkabıyı almak istemezsiniz.

Bu durum e-ticaret sitelerinde de geçerlidir. Tasarımı güzel ve kaliteli olan bir e-ticaret sitesinin kendini pazarma oranı çok daha yüksektir. Bunun bir çok nedeni vardır.

İlk sebeplerinden biri olarak tasarımın kalitesi ve profosyonel olmasının siteye giriş yapan ziyaretçilere güven duygusu oluşturmasını sayabiliriz.

Bir e-ticaret sitesi müşterilerinin ne kadar çok güvenini kazanırsa o kadar çok satış yapar ve kendi sadık müşteri potansiyelini oluşturur. İkinci sebep ise şık ve kalite bir tasarımın ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini yükseltmeleridir.

Sitede kalınma süresi ve ziyaretçilerin hemen çıkma oranları arama motorları tarafından takip edilen bir konudur ve arama motorlarında sıralamada bu konu dikkate alınır.

Son sebep olarakta ürün görsellerinin etkin bir şekilde aktarımından söz edebiliriz. İnsanlar alacakları ürünü incelemek isterler. Bu da siteye konulan resimlerle mümkün olmaktadır. Bu nedenle siteye konacak fotoğraflar her açıdan çekilmeli, akıllarda soru işareti kalmamalıdır. Aksi halde müşteriler ürünü almadan siteye terk edeceklerdir.

Bu kısma kadar e-ticaret sitelerinin satışlarında tasarımın etkili olduğundan bahsettik. Şimdi bu konuları biraz açarak detaylı bir şekilde inceleyelim.

E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu EtkiliyorMüşteri Güvenini Kazanmak

Daha öncelerde sıklıkla yaşanılan ve hala yaşanmakta olan e-ticaret dolandırıcılığından dolayı tüketiciler beğendikleri bir ürünü almadan önce tereddüte düşmektedirler.

Bu tereddütleri ortadan kaldırmanın yolu ise şık ve kalite bir tasarım yapmak, iletişlim bilgilerinizi müşterilerinizle paylaşmaktan geçmektedir.

Potansiyel müşterileriniz logo tasarımında dahil olarak genel bir göz atıp, iletişim bilgileri, ürün görsel ve detayları, online destek hattı gibi alanlarınızı kontrol ederek site bir puan verirler. Bu puan tablosu onların güvenlerini arttıran sebeplerdir.

Profesyonel ve kaliteli bir tasarım işte tam da bu noktada devreye girmektedir. Müşterilerinizin kararını etkilemektedir. Ve tabi bu durum satışlarınızıda paralel olarak etkileyecektir.

Arama Motorlarındaki Sıralama

E-ticaret sitelerinin arama motorlarındaki sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden biride sitede kalma ve siteden hemen çıkma oranlarıdır.

Bir sayfada kalma süresi ne kadar attırılırsa o sayfanın arama motorlarındaki sıralaması o denli yükselecektir. Aynı zamanda sitedeki çıkma oranları ne kadar düşük olursa site genelindeki sıralamada artış gösterecektir.

Yapılan araştırmalara göre site kalma süresi uzun sayfaların ve hemen çıkma oranlarının düşük olduğu sayfaların tasarımlarının şık ve kaliteli olduğu gözlemlenmiştir. Bu duruma paralel olarakta site trafiğinde artışlar meydana gelmiştir. Bilinmesi gereken bir nokta daha vardır.

Arama motorları optimizasyonunda siteye gelen trafiği arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Son olarak profosyonel bir tasarıma sahip olan e-ticaret sitelerinin arama motorlarında üstün performans sağlaması daha kolay olacaktır.

E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu EtkiliyorGörsellerin Eklenmesi

Bu maddeye kendimizi tüketici konumuna getirerek bakabiliriz. Bir siteye giriş yaptık ve ürün alacağız.

Ürününü özellikleri çok güzel bir şekilde yazılmış açıklayıcı detay ve teknik bilgiler tamamen eklenmiş olsun.

Hatta müşteri yorumları da yazılmış. Peki bütün bunlar varken dikkat ettiğimiz yer neresi olacaktır ?

Tabiki de ürün görselleri. Bu ilk dikkat maddesi zaman zaman ürün fiyatına göre yer değiştirebilmektedir. Ürün fotoğrafına bakma isteğinin sebebi olarakta ürünün incelenmesi, kullanışlı olup olmadığına bakılması isteğidir.

Bir e-ticaret sitesinin ürün görselleri ne kadar net ve ilgi çekiciyse satışlarda o kadar yüksek olacaktır.

E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu Etkiliyor konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitesi Tasarımları Satışları Olumlu Etkiliyor konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bzilerle paylaşabilirsiniz.