E-ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı

E-ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı

E-ticaret sitesi kurulduktan sonra yapılması gereken önem sırası ilk derecede de olan konu site tasarımdır. Yapılan araştırmalara göre özgün e-ticaret tasarımları satışlarınızı % 20 -% 30 arasında arttırmaktadır.

Özgün site tasarımı nasıl olur da satışları bu kadar etkiliyor diye soruyor olabilirsiniz isterseniz bu makalemizde bu konu üzerinde duralım.

Tasarımın şık, düzenli ve son teknolojiye hitap edilerek düzenlenmesinin en iyi yanlarından biri şüphesiz ki müşteri güveninin kazanılmasıdır. Yani yalın bir dille anlatacak olursak müşteriler özgün site tasarımlarına ya da e-ticaret sitenize bakarak kendi içlerinde yaşadıkları tereddütlerden bu yolla kurtulmaktadırlar.

Fark yaratan özgün bir tasarımın bir diğer artısı da diğer sitelerden sıyrılacak hafızalarda kalıcı olması olacaktır. Kullanıcı güvenine sahip aynı zamanda kullanıcıların güvenini kazanmış bir e-ticaret sitesi diğer sitelere oranla daha çok ziyaret edilmektedir ve buna paralel olarak ziyaretçi dönüşümleri de diğer sitelere oranla daha yüksektir.

Bir yandan da bir e-ticaret sitesi tasarımı marka olmak konusunda atılan ilk adımlardan biri olma niteliği taşımaktadır. Yine aynı şekilde özel bir tasarım yaptırılması ve bu süreç aşamasında siteyle alakalı tüm bilgilere erişilmesi kullanıcı açısından bir kolaylık oluşturmakta ve bu kolaylıkta satış olarak siteye direkt olarak yansımaktadır.

Peki E-ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Yukarıda açıklamış olduğumuz özellikleri teker teker ele alıp bu soruları yanıtlayalım şimdi..

Müşteri Güvenini Kazanmak

İnternet kullanıcıları online alışveriş sitelerinden alışveriş yapmaya karar vermeden önce, kafalarında hiçbir soru işareti kalmamasını isterler. Yani ürün alımı yapmadan önce mağazaya sonsuz derecede güven duymak isterler. Bunu sağlayacak 3 temel faktör bulunmaktadır.

Bu koşullardan biri sitede gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasıdır. Sitede yer alması gereken güvenlik önlemleri SSL şifreleme sistemleri, 3D Secure, Firewall, IPS, IDS, Raid 5 gibi güvenlik sistemleridir.

İkinci faktörse iletişim ve adres bilgilerinin açık ve net bir şekilde kullanıcılara sunularak, online destek verebiliyor olmasıdır. Yani müşteri herhangi bir bilgi almak istediğinde karşısında kendisiyle ilgilenecek birini bulmak ister. Kendisiyle ilgilenecek bir muhatap bulamadığında güveni haklı olarak sarsılır.

Üçüncü ve son koşul ise üzerinde durduğumuz konu olan site tasarımdır.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

Akılda Kalıcı Bir Tasarım

Bugüne kadar marka olmuş firmalara bakıldığında göze çarpan ilk şey site tasarımlarıdır. Kendine özgü bir tasarıma sahip olan siteler müşteriler tarafından yüksek dönüşüm oranları alan ve buna paralel olarak tekrar alışveriş yapılan siteler arasında yer almaktadır.

Bunun en büyük sebeplerinden biri akılda kalıcı bir tasarıma sahip olan e-ticaret sitelerinde ürün alındığı taktirde yeni ihtiyaç durumunda gerek tasarım gerekse alan adı ile ilgili sitenin tekrar kendini hatırlatabiliyor olmasıdır.

Bu arada e-ticaret sitelerine alınan alan adlarının da satışlarda ve akılda kalıcılık açısından büyük etkisi olduğu da gözardı edilmemelidir.

Kullanışlı Bir Site

İnternet kullanıcıları özellikle online alışveriş yapan kullanıcılar site içerisinde aradıkları ürüne en kısa sürede ulaşmak isterler. Aksi taktirde yapılan araştırmalara göre aradıkları ürüne kolayca ulaşamayan müşteriler alışveriş yapmadan siteye terk etmektedirler.

Örnek verecek olursak; Acer ultrabook markasında bir bilgisayar satıyorsunuz. Acer ultrabook marka bilgisayar satın almak isteyen kullanıcıların bu ürüne saniyeler içerisinde ulaşabiliyor olması gerekmektedir.

Gerek kategori gerekse arama alanından bu ürüne hemen ulaşılması olanağını yüksekliğini arttırmanız gerekmektedir. Eğer siteniz kullanıcıyı uğraştıracak ise kullanıcı ürün alımı yapmadan siteyi terk edebilir.

Kolay kullanımının yanı sıra ürün detay sayfanızın tasarımı da satışları doğrudan etkileyen bir faktördür. Ürün resimleri de aynı şekilde kullanıcı alımını etkileyecek maddelerdendir. Bu nedenle ürünlerde net resimler kullanılmalı, ürünün farklı açılardan çekilen resimleri ürün sayfasında yer almalıdır.

Son olarak alışverişe git ya da satın al butonunun dikkat çekici olması yine alım süresinde müşteriyi olumlu etkiyen faktörler arasında sıralanmaktadır.

E-ticaret Sitesi Tasarımı konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitesi Tasarımı konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.