E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ?

E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ?E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ?

E-ticaret siteniz açıldıktan sonra satışlarınızın arttırılmasında site sunumunuzun da etkisi oldukça yüksektir. Sahip olunan ürünlerin daha geniş kitleleri hitap etmesini sağlamak ve bunu kolaylaştırmak için izlenmesi gereken belirli yöntemler ve stratejiler bulunmaktadır.

Bu makalemizde e-ticaret sitesini kurduktan sonra sunum eksikliğinden dolayı dijital pazarlama sorun yaşayan işletmeler için çözüm önerileri sunmaya çalışacağız.

Peki E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ?

Şimdi bunu maddeler halinde ele alarak nasıl etkilediğini hep beraber görelim.

Ürün Görsellerine Nasıl Dikkat Edilmeli?

Tüketiciler sanal mağazalardan alışveriş yapmadan önce, alacakları ya da almak istedikleri ürünlerin İnternet ortamında görsellerini incelemektedirler. Görsel kalitesi ve netliği ne kadar fazla ise o ürüne ilgi o kadar fazla olacaktır.

Ürün görsellerinizi eklerken net ve kaliteli fotoğraflar kullanmıyorsanız, satışlarınızın azalmasında ki sebeplerden biri de bu olacaktır. Bunun nedeni olarak ise kullanıcıların ürünün sitede yer alan fotoğraflarına bakarak Orijinal olup olmadığı ya da kaliteli bir ürün olup olmadığından şüphe etmesinden kaynaklanmaktadır.

Güvenlik önlemlerinden sonra tasarım, bir e-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Bu sebeplerden dolayı ürün görsellerinize gereken önemi vermeli hatta bu konuda destek almayı bile düşünmelisiniz.

Ürünlere İlişkin Video Kullanımı Nasıl Olmalı?

Birçok e-ticaret sitesinin büyük eksikliklerinden bir tanesi de ürünlerle alakalı videolu anlatımlara yer vermemesidir. Ancak burada unutulan konu ürünlerle alakalı videoların hem arama motoru optimizasyonuna olumlu etkisi ( SEO) hem de siteye gelen kullanıcı sayısında artış yaşanmasında faydasının olmasıdır.

Bu konuyu özetleyecek olursak; İki tane e-ticaret sitesi düşünün. Bir tanesinde özel olarak ürünlerle alakalı videolu ürün tanıtımları yapılmış, diğerinde ise açıklamalar kullanılmış. Videolu anlatım olan sitede ürün sayfasına gelen kullanıcılar videoyu izlediklerinden dolayı sitede daha uzun süre kalacaklar böylelikle sitede kalma süreleri de artacaktır. Sitede kalma süreleri de arama motorları tarafından kullanıcı dostu olarak görünmenizi sağlayacak ve arama motorundaki başarınızı arttıracaktır.

Sadece arama motoru optimizasyonuna (SEO) ya değil videolu anlatımın satışları arttırıcı etkisi de bulunmaktadır. Başta Youtube ve Dailymotion video sitelerinde paylaştığınız videolarınız arama motorlarının video dizinlerinde yer alacak sitenize gelen kullanıcı trafiğini arttıracaktır.

Aynı zamanda videolu anlatım sayesinde kullanıcılar öğrenmek istedikleri özelliklere videolar sayesinde ulaşabilecek ve satın alma butonuna akıllarında soru işareti kalmadan tereddütsüz bir şekilde yönleneceklerdir. Bu nedenlerden dolayı ürün sayfalarınızda video eklemeleriniz siteniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

E-Bültenlere Nasıl Özen Göstermeliyiz?

E-ticaret sitenizde yeni bir ürün tanıtacağınız zaman en çok kullanmakta olduğunuz alanlar banner reklamlar, sosyal medya siteleri, e-mail marketing ya da benzeri sitelerden alınan reklamlar olacaktır. Bu alanlarda kullanacağınız bannerların ilgi çekici ve aynı zamanda kullanıcılarda merak uyandıran bir izlenim yaratması direk olarak siteye gelen kullanıcı trafiğini arttırmaya yönelik çalışmalardandır.

E-ticaret uzmanları tarafından farklı iki bülten araştırma amacıyla biri amatör olarak hazırlanmış diğer profesyonel olarak hazırlanmış bülten aynı anda aynı kullanıcıya gönderilmiştir. Yapılan bu araştırma sonuçlarına bakılarak profesyonel olarak hazırlanmış bültenin dönüşüm oranlarının % 135 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenledir ki bültenlerinizi hazırlarken profesyonel grafikerlerden yardım almak sizin yararınıza olacaktır.

Yukarıda detaylı ele aldığımız üç maddeye bakarak yapılan ürün sunumlarının e-ticaret sitelerine nasıl bir etki yarattığını ve satışları nasıl arttıracağını anlattık. Başta tasarım, görsellik ve tanıtım olmak üzere kalite ve orjinalliğini koruyan her e-ticaret sitesi kısa sürede başarıya ulaşabilecek bir kapasiteye sahip olmaktadır.

E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Siz de E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı bildirerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

E-ticaret Sitesi Sunumları Satışları Nasıl Etkiler ? ile Benzer İçerikler