E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri

E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri

E-ticaret sitesi açtıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ürünlerinizi eklerken planlayacağınız stratejilerdir.

E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri

Çünkü; ürün ekleme doğrudan arama motoru optimizasyonuna dolayısıyla da satış oranlarını belirleyen bir çalışmadır.

Ancak bu makaleyi okuduğunuz taktirde ürün eklemenin ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Ürün İçeriklerine Dikkat

E-ticaret sitenize iki şekilde ürün içerik eklemesi yapabilirsiniz.

Bunlardan ilki tek tek kendi sahip olduğunuz paneliniz üzerinden manuel olarak (elle giriş) ürün ekleme, ikincisi olarak da xml entegrasyonu yoluyla ürün eklemedir.

Manuel olarak sitelerine ürün ekleyenler içerikte bulunan toplam kelime sayısına, içerik ürün başlığının yer almasına ve müşterilerin ürün hakkında ihtiyaç duyacağı ürün açıklamalarının titizlikle açıklanmasına dikkat etmelidir.

Ürün anlatımlarında yer alan kelime sayısının 300 kelime ve üzeri olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca ürün adının ve türevlerinin, içerikte yer alan metinde en az 2-3 sefer geçmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Bunlarla birlikte müşterilerin arama motorlarına soracakları ve yazacakları soruların cevaplarını tahmin ederek bu yönde içerik üretilmesi sitenize gelen müşteri sayısını arttırmada size yardımcı olacaktır.

Video Siteleri Kullanın

Tüketiciler ürün satın almadan önce ilk olarak ilgilendikleri ürünün sahip olduğu özellikleri yani sizlerin yazacağı içerikler ile ürün görsellerine bakmaktadırlar.

Ancak sizin siteniz, ayrıcalıklı kılacak olan ürününüzü tam anlamıyla tanıtan yüksek kalite videolardır.

Eğer ürününüzün hakkında tanıtım videoları çekerek sitenize ekleme yaparsanız hem sitede kalma süreleri artacak hem de eklemiş olduğunuz video sayesinde tüketicinin kafasına takılan tüm sorular cevaplanacak, tüm tereddütler ortadan kaldırılmış olacaktır.

Hazırlanan videoların Youtube, İzlesene ve Dailymotion gibi Türkiye’ de en çok tercih edilen video izleme sitelerine eklenmesi bu siteler üzerinden sitenize yönlenecek olan kullanıcı sayısının da artmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte arama motorlarına eklenen videolarda stratejik çalışmaların yapılması sizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza da etki edecektir.

Ürün Görselleri Önemli

Bir önceki başlık altında içerikle beraber tüketicilerin dikkat ettikleri bir diğer detayında görseller olduğuna değinmiştik.

Sitenize ekleyeceğiniz görsellerin kalitesi ve title (başlık) alanlarının oluşturulması hem arama motoru optimizasyonu hem de geri dönüşüm oranları açısından oldukça önemli bir noktadır.

Tüketici psikolojisine bakıldığında, ürün alınmadan önce kaliteli görsellere sahip ve hatta 360 derece fotoğraf ile sergilenen ürünlerin daha fazla geri dönüşüm oranlarına sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Ürün görselleri sitenin kalitesini gösterdiği gibi ürün hakkında tam bilgi alınabilmesini sağlayarak tüketicilerin alma isteklerini arttırmaktadır.

Tüketiciler direkt olarak ürünün bulunduğu siteleri araştırmanın yanında ürün görsellerini de araştırmaktadır. Ürün görsellerine başlık eklemeniz de ürün görsellerinden arama yapan tüketicilerin sitenize gelmesine yardımcı olacaktır.

E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri

Sosyal Medya ve Müşteri Yorumları Etkili

Eklediğiniz ürünlerde yorum alanlarının olması ve potansiyel müşterilerinizi bu alanlara yorum yazmaya teşvik eden çalışmalar yapmanız, ilgili ürünün arama motorlarında daha üst sıralarda sergilenmesine yardımcı olacaktır.

Yorum alanlarının yanı sıra ürünlerin sosyal medya sayfalarında paylaşılması da oldukça önemli bir konudur.

Daha fazla kitleye seslenebilmenin yanı sıra sosyal medya kanalının son yıllarda arama motoru optimizasyonuna sahip olduğu değer bu önemi arttıran etkenler arasında yer almaktadır.

Ürünün altında bulunan sosyal medya ikonları aracılığı ile paylaşım yapılabilmesi ve beğeni butonlarının olması sitenize ve aynı zamanda ürününüzün sıralamalarına etkisi olacak bir eklenti olma özelliğindedir.

Aynı zamanda sosyal paylaşım ikonlarının kullanılması ürünün tanıtılması açısından son derece önemli olmaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak ürün eklerken izleyeceğiniz yollar hem arama motorundaki yerinizi hem de sitenize gelecek kullanıcı sayısını oldukça etkilemektedir.

E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitesi Satış Arttırma Yöntemleri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.