E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

E-ticaret sitenize ürün eklemeleri yapmaya başlarken izlenmesi gereken belirli stratejiler bulunmaktadır.

Ürün eklemeleri yaparken dikkat etmek ve gereken önemi vermek sitenizin arama motorlarında ki başarısında büyük oranda etkileyecektir.

Bu makalemizde e-ticaret sitenize ürün eklemeleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu ele aldık.

Peki E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Genel olarak bahsedeceğimiz konular ürün eklemeleri yaparken video kanalları kullanılmasının ve ürünlere özel video çekilmesinin yararları, ürün yorumu alanının gerekliliği ve arama motorlarını nasıl etkilediğidir.

Ürün İçeriklerine Dikkat

E-ticaret sitenizde iki tarz içerik eklemesi yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ürünlerinizi tek tek kendi elinizle girmeniz, bir diğeri ise Xml Entegrasyonu yoluyla ürünlerinizi tedarikçi firmalarınızdan çekmenizdir.. Eğer ürünlerinizi tek tek ( Manuel ) olarak eklemek isterseniz içeriğinizin kelime sayısına, ürün başlık adına ve müşterilerinizin ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İçerik kelime sayınızın 300 kelime ve üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürün başlığınızın yani ürün adınızın ürün hakkında yer alan içerikte 2-3 sefer geçirilmesi de oldukça önemli noktalardandır. Bunların yanında ayrıca müşterilerinizin arama motorlarına soracakları ve yazacakları soruların cevapları veriliyormuşcasına cümlelerin kurulması direk olarak kullanıcıların sizin sitenize gelmesini olumlu olarak etkileyecektir.

Video Kanallarından Destek Alınması

Tüketiciler ürün satın almadan önce ilk olarak almak istedikleri ürünün sahip olduğu özelliklere yani sizlerin yazdıkları içeriklere bakarlar. Ardından ürün görsellerini incelerler. Ancak sizin sitenizi diğer sitelerden farklı ve ayrıcalıkla kılacak olan ürününüzü tam anlamıyla tanıtan yüksek kaliteli videolardır.

Eğer ürününüz hakkında tanıtım videoları çekerek sitenize eklerseniz kullanıcılarınızın hem sitede kalma süreleri uzayacak hem de eklediğiniz videolar sayesinde kullanıcılar akıllarına takılan soruların cevaplarına ulaşmış olacaklardır.

Hazırlanan videoların Youtube, Dailymotion ve İzlesene.com gibi Türkiye’ de en çok tercih edilen sitelere eklenmesi bu siteler üzerinden arama yaparak sitenize gelen kullanıcı sayısını da arttıracaktır.

Bununla beraber video kanallarında ürünlere dair yapılacak stratejik çalışmalar sitenizin arama motorlarında ki başarısını da büyük oranda etkileyecektir.

Ürün Görsellerinde Titizlik

Bir önceki maddemizden bahsederken ele almış olduğumuz görsel konusu tüketicilerin sitelerde en çok dikkat ettikleri ayrıntılardan biridir.

Sitenize ekleyeceğiniz görsellerin kalitesi (başlık) alanlarının oluşturulması hem arama motorları optimizasyonu açısından hem de geri dönüşüm oranları açısından oldukça önemlidir.

Tüketici psikolojisi incelendiğinde, ürün alımından önce kaliteli görsellere sahip olan ve 360 derece fotoğraf özelliği ile sergilenen ürünlerin daha fazla geri dönüşüm oranlarına sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kaliteli ürün görselleri sitenin kalitesini arttırdığı gibi aynı zaman da tüketicilerin satın alma işleminde büyük oranda rol oynamaktadır.

Ürün görsellerinde başlık (title) etiketinin kullanımı arama motorlarında yapılacak olan görsel aramalarında sitenizin gelmesi ve bu yolla sitenize gelen trafiğin artmasında etkili olacaktır. Tüketiciler direk olarak ürün bulunan siteleri araştırmalarının yanında ürünün görselini aratarak da aramalar yapmaktadırlar. Kaliteli ve aynı zamanda başlık etiketine sahip olan ürünler arama motorlarında daha üst sıralarda listelenecektir.

Yorum Alanları ve Sosyal Medya Önemi

Eklediğiniz ürünlerde yorum alanlarının yer alması ve potansiyel müşterilerinizin bu alanlarda yorumlarının bulunması diğer tüketicileri olumlu etkileyecek ayrıntılardandır. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizi ürünler hakkında yorum yapmaya teşvik etmeniz gerekmektedir.

Ürün yorumları sayesinde ilgili ürün aramaları sırasında daha üst sıralara çıkarak sitenize gelen ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Yorum alanlarının yanında ürünlerinizi sosyal medya ağlarında paylaşmanız da oldukça önemli bir konudur. Sosyal medya sizin daha geniş bir kitleye ulaşmanızın yanı sıra arama motorlarında ki başarınızı da olumlu olarak etkilemektedir.

Sosyal medya sayesinde kullanıcıların ürünleriniz hakkında yorumlar yapabilir, diğer kullanıcılarla iletişime geçebilirler.

Sonuç olarak e-ticaret sitenize ütün girişi yapmak hem satış arttırıcı hem de trafik arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu etkilerin sebeplerine yukarıda ki maddeler de detaylı olarak yer verilmiştir.

Bu maddeler uygulandığı taktirde kısa sürede sitenize olumlu dönüşümler meydana gelecektir.

E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ? Konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitenize Ürün Girişi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ? Konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.