E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları

E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın AvantajlarıE-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları

İnternet ortamında sanal mağaza kurmak için hosting hizmeti alınması gerekmektedir. Siteye eklenecek olan tüm görseller, yazılar, database ve yazılımlar hosting paketleri içerisinde tutulmaktadır.

Genel olarak birden fazla site tek bir sunucu içerisinde tutulmakta ve işlem görmektedir. Özel olarak kullanılan sunucularda ise bu durum daha farklı işlemektedir.

Sahip olduğunuz internet sitesi size özel olarak oluşturulmuş sunucu içerisinde yer almakta ve sitenize büyük faydaları dokunmaktadır.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere, özel sunuculara sahip olan siteler diğer sitelere oranla daha hızlı açılmakta, arama motorları tarafından daha ayrıcalıklı durumda olmakta ve diğer sitelerde yaşanan herhangi bir problemden siteniz etkilenmemektedir. Şimdi birazda özel sunucu kullanmanın site kullanıcılarına sağlayacağı faydalara göz atalım.

Peki E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları Nelerdir ?

E-ticaret Siteleri İçin Hız

E-ticaret sitenizde özel sunucu kullandığınız taktirde, birden fazla sitenin içerisinde barındırılmakta olan sunucular yerine tek sitenin barındırıldığı sunucu kullanmak sitenizin hızını arttıracaktır. Özellikle e-ticaret sitelerinin bazı sayfalarında oldukça fazla görsel bulunabilmektedir.

Bununla beraber kullanılan parametrelerin sayısı da diğer sektördeki İnternet sitelerinden çok daha fazladır. Bu nedenle sitenize ürün eklemeye başladıktan bir süre sonra sitenizde yavaşlamalar yaşanabilmektedir. Buna sebep olarak en büyük etken ise sizlerle beraber kullanılan diğer sitelerin, ilgili sunucunun kapasitesini doldurması olarak gösterilmektedir.

Kapasite dolduğu zaman hizmet alanın firma tarafından bu kapasite oranı arttırılmaktadır ancak yine de bu sorunların yaşanması belirli aralıklarda kaçınılmaz bir durum olarak karşınıza çıkacaktır.

Ancak özel bir sunucu kullandığınız taktirde, data center da size özel bir yer açılmakta ve sunucunun işlemcisi, diski ve diğer donanımları sadece sitenize özel olarak çalışmaktadır. Bu sayede buna paralel olarak da sitenizin açılma süresi kısalacak, siteniz hızlanacaktır. Bu da sitenize gelen kullanıcılarınızın dikkat ettikleri ve size artı puan sağlayacak olan bir durumdur.

E-ticaret Siteleri İçin SEO

İlk maddede özel sunucuya sahip olan sitenin diğerlerine oranla daha hızlı olmasıydı, bundan kısaca bahsettik. Bir sitenin hızlı olması o siteye gelen kullanıcıların sitede kalmalarını sağlayan önemli etkenlerden biridir.

Yapılan araştırmalara göre yavaş açılan e-ticaret sitelerinde kullanıcıların siteyi terk etme oranları da oldukça yüksektir. Bu durumda arama motorları tarafından siteler kullanıcı dostu olmayan siteler olarak görünmektedir.

Özel sunuculara sahip olan siteler ise daha hızlı sürede açıldıkları için site açılma süreleri hızlanacak, kullanıcıların İnterneti yavaş olsa dahi siteye girişlerinde daha az zorluk yaşanacak ve buna paralel olarak kullanıcıların sitede kalma süreleri artacaktır.

Bu süreye bağlı olarak sitede hemen çıkma oranları da azalacaktır. Özel sunucuya sahip olan e-ticaret siteleri bu sebeplerden ötürü arama motorları tarafında bir adım önce olacaktır.

E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları

E-ticaret Siteleri İçin Satış

Arama motorlarında ürün satın almak için arama yapan potansiyel tüketicilerin giriş yaptıkları sitelerin % 90 ‘ nını arama motorlarında ilk sıralarda yer alan e-ticaret siteleri oluşturmaktadır.

E-ticaret uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda açılan sitelerde en hızlı açılan sayfadan alışveriş yapma oranı diğerlerine göre oldukça yüksektir.

Siz sitenizde ne kadar indirim ya da kampanya yaparsanız yapın eğer siteniz diğer e-ticaret sitelerine bakarak daha yavaş açılıyorsa tüketiciler sizin sitenize değil diğer sitelere yönelmektedir.

Bir örnekle açıklayacak olursak; Eğer siteniz ilk üç sırada yer alan sitelerden daha hızlıysa kullanıcılar ürün incelemelerini sizin sitenizden yapacaklardır.

Aynı şekilde sizin siteniz ilk sırada olsa ancak yavaş açılsa 4. sırada açılan site hızlıysa kullanıcılar bu durumda 4. sıradaki siteye gideceklerdir.

Bu anlattıklarımızdan da bir çıkarımda bulunmamız gerekirse; Özel sunucuya sahip olan bir e-ticaret sitesi arama motorlarında eski durumuna göre daha üst sıralarda yer alacak, e-ticaret sitesi üzerinde buna paralel olarak satışlar artacak ve daha hızlı bir siteniz olacağı için ilk tercih edilen alışveriş siteleri arasında yer alacaksınız.

E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Sitelerinde Özel Sunucu Kullanmanın Avantajları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.