E-ticaret Sitelerinde Alışveriş Yapan Müşteriler Nelere Dikkat Ediyor ?

E-ticaret Sitelerinde Alışveriş Yapan Müşteriler Nelere Dikkat Ediyor ?

Kalite ve fiyat farkları, marka bilinirliğini vb. çeşitli faktörlerden etkilenen elektronik ticarette gün geçtikçe tüketicinin ne istediğini anlamak önem kazanmaktadır.

Alışveriş sonrasında müşterilerin ürünlerinin zamanında ve düzgün bir şekilde gönderileceğine olan inancın kurulmasının sonrasında nelerin etkin rol oynadığını bilmemiz, son tüketiciye daha rahat ulaşmamızı sağlayacaktır.

Bu konuda tüketicilere yönelik yapılan anketler ve çalışmalar bize bu yolda yön göstermeye çalışmaktadır. Geçen hafta yapılan bir araştımada tüketici satın alma stratejilerine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Temel olarak burada fiyat karşılaştırması yapan sitelerden alışveriş yapan tüketicilere dair çalışmalar yapılmış ve belli sonuçlara dikkat çekilmiştir.

E-ticaret Sitelerinde Alışveriş Yapan Müşteriler Nelere Dikkat Ediyor ?Burada tüketicilerin tercihini belirleyen 5 temel etken karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar; Fiyat, Ürün bilgisi, Satıcının algısı, Ödeme seçenekleri ve Marka bilinirliğidir.

Fiyat;

Tüketicilerin ilk dikkatini çeken etkenlerden biri fiyattır. Tüketiciler en kaliteli ürünü en uygun fiyata almak isterler. Bunun için site site gezerek kendilerine en uygun olan fiyatı belirleyerek seçimlerini yaparlar.

Ürün Bilgisi;

Fiyat konusunda karar verildikten sonra ürün açıklamalarına bakarak aldıklarını ürünün kullanımı, sorun çıkması dahilinde iade süresini öğrenmek isterler. Bu noktada site sahipleri tüketicileri yanlış bilgilendirmemelidir.

Satıcının Algısı;

Tüketicinin o ürüne ihtiyacı olup olmadığına karar verme sürecidir. Bu noktada tüketiciler ürünlerini daha cazip hale getirmeli, sattıkları ürünlerin bir ihtiyaç olduğunu hissettirmelidir.

Ödeme Seçenekleri;

Ödeme seçeneklerinde site sahipleri müşterilerine birçok seçenek sunmalıdır. Sadece nakit ödeme ya da sadece kredi kartı değil diğer ödeme seçeneklerinede yer vermelidir. Herkesin ödeme tercihi farklıdır.

Marka Bilinirliği;

Genelde müşterilerin dikkat ettiği konulardan biride budur. Bilinen markaları almak isterler. Çünkü; sonrasında bir sorun çıkması dahilinde markanın adına güvenirler.

E-ticaret Sitelerinde Alışveriş Yapan Müşteriler Nelere Dikkat Ediyor ?Yukarıda sıraladığımız maddeler içinde en çok dikkat edilen ilk üç maddedir. Yapılan Araştırmalar sonrasında şu stratejiler ortaya konmuştur;

  • Fiyat,ürün bilgisi ve ödeme seçenekleri arama motorlarında site özelliklerinde en çok aranılan kelimeler olarak ortaya çıkmış,
  • Ürün bilgisinin fazlalığının yanısıra alıştaki en önemli etken fiyat ve ödeme seçeneği olarak saptanmış,
  • Ödeme seçenekleride müşterinin karar verme sürecini etkilemektedir, çıkarımlarına ulaşılmıştır.

E-ticaret Sitelerinde Alışveriş Yapan Müşteriler Nelere Dikkat Ediyor ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde bu konudaki makalemize yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.