E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

E-ticaret sitelerine ürün eklerken dikkat etmemiz ve uygulamamız gereken belirli stratejiler bulunmaktadır. Bu yazımızda bunlardan bahsetmek istiyoruz. Sizden uygulamanızı isteyeceğimiz maddelerin doğru bir şekilde yapılmasıyla arama motorunda etkinliğiniz yükselecek, geri dönüşüm oranınız artacaktır.

Alt başlıklar olarak online mağazanızda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar yer almaktadır.

Genel olarak üzerinde duracağımız konu ürün eklerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, videoların etkin bir şekilde siteye eklenmesi ve ürünlerin kullanımında dair özel olarak hazırlayacağınız videoların katkısının sağlayacağı yarar ve görsellerinizin alt kısmında ürün yorumlarına yer verilmesinin arama motorları açısından öneminden ve geri dönüşüm oranlarını nasıl etkilediğine bakacağız.

E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarE-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Ürün İçerikleri; E-ticaret sitenize iki şekilde içerik eklemesi yapılmaktadır. Bunlardan biri manuel (elle ) giriş bir diğer ise xml entegrasyon özelliğinin kullanılmasıyla bağlı olduğunuz firma tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ancak bunun kullanılması için çok sayıda ürünün olması gerekmektedir. Eğer manuel bir şekilde giriş yapacaksınız içeriğin kelime sayısına, metin içinde bu başlığın yer almasına ve müşterilerinizin ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İçerik kelime sayısı genellikle 300 ve üzeri olmasına dikkat edilmelidir. Bu arama motorları açısından kabul edilen bir standarttır.

Ürününüze girdiğiniz başlık ürün hakkında oluşturduğunuz metin içinde 3-4 yerde yer almalıdır. Bunlarla birlikte müşterilerinizin muhtemel olarak sorabileceği soruların oluşturulması ve cevaplandırılması müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

Videoların Eklenmesi

Tüketiciler bir ürünü satın almaya karar vermeden önde internet üzerinden detaylı bir şekilde araştırmalar yapar ve daha sonra görsellerine bakarlar.

Ancak siz bu noktada sizi diğerlerinden farklı kılacak olan ürünlerle alakalı kalitenin yoğun olduğu bir videoa eklersiniz bu müşterilerinizin sizin sitenize yönelmesini sağlayacaktır.  Bu videolar sayesinde müşteri tereddütleri azalacak ve sitede kalma süreleri artacaktır.

Hazırlanan videoların duyulmul mecralarda paylaşılması (Youtube, İzlesene vb.) bu mecralardan arama yapan müşterilerin sizin sitenize yönelmesine etki edecektir.

E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarKullanılan Görsellere Verilen Önem

Daha önceki maddelerde de belirtmiş olduğumuz gibi kullanıcıların dikkat ettikleri bir diğer husus ise görseller olmaktadır.

Sitenize ekleyeceğiniz görsellerinizin kalitesi olması, title (alt başlık) alanlarının oluşturulması hem arama motoru optimizasyonu hem de site geri dönüşüm oranında oldukça faydalıdır.

Ayrıca yapılan araştırmalara bağlı olarak 360 derece çekilen ürün fotoğraflarının daha fazla geri döünüşüm aldığı tespit edilmiştir.

Ürün görselleri tüketicinin alma isteğini arttırıcı niteliktedir.

Tüketicilerin araştıma özelliklerine baktığımızda ürün açıklamalarına verdikleri önemden sonra görsellerin geldiği unutulmamalı ve kullanılan görsellerin kaliteli ve farklı açılardan çekilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarYorum Alanları ve Sosyal Medyanın Etkisi

Eklediğiniz ürünlerin alt kısmında yorumların olması ve müşterilerinizin bu alanlara yorumlar eklemesi ilgili ürün aramalarında arama motorlarında üst sıralarda listelenmenizi sağlayacaktır.

Yorum alanlarının yanında diğer dikkat edilmesi gereken konu sitenizde sosyal medya bağlantılarının bulunmasıdır.

Sosyal medya kanallarınız sayesinde yaptığınız paylaşımlar sitenize gelen müşteri sayısı ve site trafiğiniz artacaktır. Daha fazla kitleye ulaşmanız demek satışlarınızın artması demektir.

Sonuç olarak e-ticaret sitelerine ürün ekleme arama motorlarındaki yerini, site trafiğinizi ve satışlarınızı attırıcı niteliktedir.

E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Siteleri Ürün Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.