E-ticaret Siteleri için Müşteri Deneyimi Stratejileri

Müşteri Deneyimi Yönetimi (CXM) Nedir?

Müşteri deneyimi yönetimi ; müşteri etkileşimlerini tasarlama daha fazla müşteri memnuniyeti sağlama ve sadakat oluşturma olarak tanımlanmaktadır.Gerçekte markanızla ilgili tüm süreçte müşteri ilişkilerini yönetmeyi ele almaktadır.

Müşteri ilgisi artmaya başladıkça rekabet artmaya devam etmekte ve bu durum müşteri deneyimi yönetimini önemli hale getirmektedir.

Müşterilerinize iletmiş olduğunuz e-postalardan sağlamış olduğunuz müşteri hizmetlerinden sosyal medyadaki müşteri değerlendirmelerine kadar bütün hepsi iyi bir müşteri deneyimi için önemli bir etkendir.

Müşterilerinizin yarısından fazlası kötü bir müşteri deneyimi için kendisine sunulan daha iyi teklifleri değerlendiriyor.

Müşteri Deneyimi Sağlamanının Avantajları Nelerdir?

Müşteri sadakatini sağlama ve güçlü müşterileri bünyesinde barındırma müşterilerinizin tekrar eden işlerinde pozitif deneyimleri çevre ve topluluklarla paylaşımı sizlere büyük oranda fayda sağlayacaktır.Çünkü mevcut müşteriyi elde tutmak yeni bir müşteriyi elde etmekten daha uygun maliyetlidir.

Mevcut müşterileriniz için sosyal medya kanallarını kullanarak organik etkileşimi arttırabilir düzenli e-posta gönderimi ile müşteri etkileşimlerinizi canlı tutabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki mevcut müşterileriniz sadık müşterilerinizdir ve yeni müşterilerinize göre daha fazla harcama yapmaktadırlar.

Potansiyel müşterilerinize ücretsiz promosyon sunmakta müşteri deneyimi yönetiminin bir diğer yoludur ve müşteri odaklı deneyim için uygulama ve reklamlara yüksek miktarda para harcamanıza gerek yoktur.

E-ticaret Siteleri için Müşteri Deneyimi Stratejileri

Müşteri deneyimleriniz alışveriş sürecinden ödeme sürecine ve teslimata kadar tüm noktaları kapsar o yüzden müşteri deneyimlerinizi e-ticaret mağazanız ile sınırlamayın.

Müşteri deneyimleriniz için dikkat etmeniz gereken püf noktaları aşağıda maddeler halinde sizler için açıklamaya çalıştık.

Öncelikle müşterilerinizi iyi tanıyın ve değişen trendlere ayak uydurmaya çalışın.Müşteri geri bildirimleri almanız müşterilerinizi tanımanızın en iyi yollarından biridir.

Çevrimiçi mağazanızda ürün kategorizasyonu ve filtremenizi iyi tasarlayın.İyi bir kullanıcı deneyimi için müşterilerinizin aradıkları ürüne hızlı ve kolay erişimi önemlidir.

Müşterileriniz için önemli olan satın almayı planladıkları ürünün tüm detaylarını öğrenmektir.Bu detaylar müşterilerinizin kendilerini daha bilinçli bir şekilde karar verdiğini hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Müşterilerinizden yorumlar gibi geri bildirimler istemeniz potansiyel müşterilerinizin istemiş olduğu saha görüşlerini ortaya koymanızı sağlar.

İyi bir içerik pazarlaması çalışmasıyla müşterileriniz sitenizi keşfetmek için kaynak oluşturmanızı sağlayacaktır.

Mobil optimizasyonunuz da olumlu bir kullanıcı deneyimine öncelik vermelisiniz.Özellikle mobil kullanıcılarının sayısının yadsınamayacak ölçüde büyük olduğunu düşünürsek.

Müşteri deneyimlerinde kişiselleştirmeye öncelik verin.Bu durum müşterilerinizin markanıza yakınlığını ve sadakatini arttıracaktır.Müşterilerinize ilgi alanlarına göre ürün sunma , ismen hitap gibi benzeri çalışmalar yürütebilirsiniz.

Ödeme adımlarınızı mümkün olduğunca sadeleştirin.Alışılmışın dışında ödeme adımları e-ticaret sitenizde terk etme oranlarını arttıracaktır.Ürünlerinizi güzel paketleyin ve gönderimini hızlı yapın.Yapmış olduğunuz bu tarz çalışmalar ürün pazarınız için iyi bir fırsattır.

Son olarak hızlı ve etkili müşteri desteği müşteri deneyimini arttırmanın en iyi yollarından biridir.