E-ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması

E-ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamasını müşterilerinizin ilgisini çekmek ve elde tutmak için içerik oluşturma ve dağıtmayı sağlayan bir pazarlama biçimi olarak tanımlayabiliriz.

Diğer bir deyişle , kullanıcıları sosyal medya ve arama motorları reklamcılığı gibi kanalları kullanarak size getirmek yerine kullanıcıların size gelmesini sağlıyor. Çünkü kullanıcı kitlesinin büyük bir çoğunluğu reklamları kullanmak yerine aradıkları ürünler hakkında bilgi edinmeyi tercih etmekte ve bu yüzden markalar içerik pazarlamasına her zamankinden daha fazla önem göstermekte.

İçerik pazarlamasının amacı kullanıcılarının aradıkları sorulara yanıt bulmak olmalıdır.Dikkatli olun çünkü tüketiciler ne zaman ticari amaçla bilgilendirme yaptığınızın bilir bu nedenle içerik oluştururken müşterileriniz ile bağ oluşturmanız videolar, infografik ve güzel açılış sayfaları ile desteklemeniz önemlidir. Bu sayede SEO için fayda sağlayan markanızı güçlendirici içerikler oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasında Fayda Sağlayacak İçerik Türleri

Bloglar; Markanız ve ürünleriniz hakkında bilgi vermek müşteri hikayelerinizi paylaşmak için kullanılabileceği gibi E-ticaret sitenizin SEO’sunu destekleyici en iyi yollardan biridir.

Sosyal medya; Sosyal ağlar içeriklerinizin dağıtımı için kullanılan yöntemlerden biridir.Marka bilinirliliği ve müşteri etkileşimi sağlamanın yanında satışlarınızın da gelişmesini sağlayan en iyi yoldur.

Satın Alma Rehberleri; E-ticaret alışverişlerinde müşterileriniz satın alım yaparken yüz yüze bir görüşme sağlamamakta ancak sormak istediği bir çok soru bulunmakta satın alma rehberleri sayesinde müşterilerinizin karar vermelerine yardımcı olarak onlar için bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

İnfografikler;İnfografikler müşterilerinizin sisteminize ve ürünlerinizi anlamasına yardımcı olur.Tanıtımı ve kullanımı kolaylaştırmak için infografikleri kullanabilirsiniz.

Videolar; Günümüzde popular olan videolar dönüşüm hunisinin çeşitli aşamalarında bilgilendirme ve eğlendirme amaçlı kullanılabilir.

Podcast; Hedef kitlenize uygunsa pazarlama karmanız için üretimi ucuz ve pazarlama açısından markanızı güçlendirici bir etkiye sahip.

Destekleyici Araçlar; Ziyaretçi kılavuzları ve araçları ziyaretçilerinizin ihtiyaç duydukları ürüne ulaşmalarını ya da hangi ürünün onlar için uygun olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.

Kategori açıklamaları; Ürün kategorisi sayfalarınızda bulunan içerikleri ifade eder.Bu sayfalar özellikle SEO değerlerinizi yükseltmek için en iyi alanlardan biridir.Bu alanlarda okunabilir bir dil kullanmaya özen gösterin ve tabi ki kategorinizi temsil eden cümleler kurmaya çalışın.

Ürün Açıklaması;Ürün açıklamaları,ziyaretçilerinizin istedikleri ürünü satın almasına yardımcı olan ürüne özel sayfalardır ve bu açıklamaların ürünleriniz hakkında tüm detaylı bilgileri sağlaması gerekir.Boyut, özellik, ağırlık vb. tüm detayları.

E-ticaret Siteleri İçin İçerik Pazarlaması ile Benzer İçerikler