E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası

E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası

Hepimizin kabul ettiği bir gerçek vardır. Arama motorlarında sitenizin ilk sırada yer alması işlek bir caddede mağaza sahibi olmaya benzetilmektedir. Bu nedenle online alışveriş siteleri için arama motorlarında ilk sıralarda yer almak hayati bir önem taşımaktadır.

Herhangi bir ürün ya da hizmet almak isteyen tüketicilerin ilk araştırma yerleri arama motorları olmaktadır. Ancak yapılan birçok araştırma sonuca göre tüketiciler arama motorlarında ilk 2-3 sıraya baktıktan sonra araştırmayı bırakmaktadırlar.

Bu sebeple özellikle ilk trafiği ve potansiyel müşteriyi kendilerine çekmek isteyen e-ticaret sitelerinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında SEO gelmektedir.

Ancak arama motoru optimizasyonu için yapılması gereken bazı noktaların yanısıra sıklıkla yapılan bazı hatalar bizi arama motorlarında alt sıralara taşımaktadır.

E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO HatasıPeki E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası Nedir ?

Ürün Açıklamasını Yazmamak;

Özellikle giyim ve aksesuar sitelerinin sıklıkla başında satışı gerçekleşen ürünlerin açıklamalarını yazmamaları olmaktadır.

Bu durumlarda ürün açıklamasını eksik yazan ya da hiç yazmayan e-ticaret kullanıcılarının sitelerinin, arama motorlarında yapılan ürün sorgulamasında ilk on sıra içinde yer almamalarına sebep olmaktadır.

Bu nedenle satışını yaptığınız ürüne açıklama yazmanın yanında ürün tanıtımı içinde yazılar oluşturmalısınız.

Elbetteki yazılan bu yazılarda anahtar kelimeler kullanılması ve bu anahtar kelimelerin yazıyla entegre olmasıda önemli konulardan biridir. Bu konuda hata yapan e-ticaret sitelerinin tümü ürün açıklamasına fotoğraf eklemenin yeterli olduğunu düşünmektedir.

Ancak Google’ın burada baz aldığı görseller değil açıklamalardır. Bu noktada kopyala-yapıştır yapmamak özgün yazılar ve içerikler oluşturmak sizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

Ürün Yorumlarını Gizlemek;

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin %92 si marka reklamlarından öte ailelerinden ve arkadaşlarından gelen tavsiyelere daha fazla güvenmekte ve dikkate almaktadır.

Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre online tüketicilerin %70 nin bir ürünü almaya karar vermeden önce ürünle ilgili yorumları okuduğunu ve bunlara göre karar verdiğini göstermektedir. Bu sebeple ürün sayfalarında yorumlara yer vermek önemlidir.

Bu sayede hem müşterilerinizin gönlünü kazanmış hem de arama motorlarında saygın bir görünüme erişmiş olursunuz. Üstelik bu şekilde siteniz hep canlı ve dinamik kalır. Unutmayın en iyi reklam müşterilerinizin yapmış olduğudur.

Özgün Olmayan Title’lar Kullanmak;

E-ticaret sitelerinin yoğun olarak yaptığı bir başka hatalardan biriside başlık etiketlerini yani title-tagleri kopyala-yapıştır formatında hep aynı şekilde yazmaktır.

E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO HatasıSitenizi Kopyala-Yapıştır Metinlerle Doldurmak;

Yazdığınız yazılarda ya da ürün açıklamalarında kopyala- yapıştır yapmamalısınız. Aksi halde arama motorlarında alt sıralarda listelenebilirsiniz. Özgün içerikler ve kendi cümelelerinizi yazmalısınız.

Ürün Görsel Açıklamalarına Uygun Yazılar Girilmemesi;

Ürün görsellerinin arama motorları açısından bir optimizasyon olarak görülmeli, konuyla anlamsız isimler verilmemelidir. Ürünlerine koyduğunuz fotoğraflara uygun etiket yazıları yazmanız arama motorlarında çıkmanızı sağlayacaktır.

Özgün İçerik;

Özgün içerik bir sitenin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle kullandığımız yazı ve görsellerde özgün olmamız gerekmektedir. Ayrıca yazdığınız yazılarda anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

E-ticaret Siteleri 6 Kritik SEO Hatası ile Benzer İçerikler