E-ticaret Müşteri Artışı İçin 4 İpucu

E-ticaret Müşteri Artışı İçin 4 İpucu

Son zamanlardan en çok konuşulan konulardan biri reklam vermem gerekli ancak kısıtlıdır. Bu sadece küçük firmalar için değil büyük firmalar içinde geçerlidir.

Büyük firmalarda reklam için harcadıkları giderlerin boşa gitmemesini istemektedirler. Burada önemli olan büyük harcamalarla başarılar sağlamak değil doğru elemente ulaşmaktır.

Bu yazımızda sizler için bunları araştırdık.

Peki E-ticaret Müşteri Artırışı İçin 4 İpucu Nedir ?

Farkındalık;E-ticaret Müşteri Artırışı İçin 4 İpucu

Süreçte ilk aşamayı farkındalık oluşturmaktadır. Müşteriye farkındalık izlenimi vermeniz gerekmektedir. Bunun için reklam yüksek reklam harcamaları yapmanıza gerek yoktur. Bunu şu şekilde sağlamalısınız .

Örnekle açıklayacak olursak müşteri bir laptop almaya karar verdiyse laptopla alakalı kampanyalar oluşturmadan önce müşterinin aklındaki soruların cevapları siz olmalısınız.

Mesela müşteriye en iyiyi ürünleri en uygun fiyata sizden aldığını inandırmalı, Laptop konusunda son trend olduğunuzu fark ettirmeli, Müşteri memnuniyetini yüksek tuttuğunuzu, Ürün hata ve arızalarında iadeler olabildiğini müşterilerinize fark ettirmeniz gerekmektedir.

Böylece müşterilerinize en iyi laptop adresinin siz olduğu farkındalığını yaşatmış olursunuz.

Düşünme, Göz Önüne Alma;

Perakende için yaptığımız bu araştımalar da farkındalık sürecini tamamlamış olduktan sonra müşterinin sizle alakaklı bir düşünce mekanizması oluşmaktadır.

Tabiki burada müşterinin sahip olduğu zaman, istek ve ihtiyaçları, bütçesi de göz önünde olmaktadır. Burada müşteride uyandırmanız gereken bazı etkenler bulunmaktadır.

Mesela bu laptopu ne kadar uyguna aldım, Bu laptopla işlerim daha çok kolaylaşacak, Son teknoloji ürün ne kadar havalı görünecek şeklinde gelişmelidir. Bu sayede müşterinin düşünme ve göz önüne alma sürecini olumlu şekilde etkilemiş olursunuz.

Heveslenme, Niyetlenme;

Artık ürünü almaya karar verdiniz. Peki bu ürünü daha önce kimler aldı ? Memnun kaldımı ? soruları beraberinde gelecektir.

Bu noktada müşterilerinize daha önceden ürünü kullanmış olan müşterilerinizin yorumları faydalı olacaktır. Bununla ilgili sizinde yapabileceğiniz bir kaç şey bulunmaktadır.

Bunlar; Ürünlerinizi sosyal medyada paylaşmak, Ürün yorumlarına yer ver mek ve cevapsız bırakmamak, Ürünle ilgili tweetler almak şeklinde olmaktadır.

Karar Verme;

Bu aşama son aşamadır. Bu noktada müşteri almak istediği ürüne karar vermiş bulunmakta ve buna göre bütçesinde, ihtiyaçlarında kısıtlamalara gitmektedir.

E-ticaret Müşteri Artırışı İçin 4 İpucu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde bu konudaki makalemize yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.