E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri

E-ticaret İçin Sosyal Medya ÖnerileriE-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri

Konu sosyal medya yönetmeye geldiği zaman birtakım uygulamalar ve pratikler artık klişeleşmeye doğru yol almaktadır.

Kötü stratejilerin peşinde koşmak, her paylaşımınızın firmanız hakkında olması, sadece satış odaklı olmak çok fazla sosyal mecrada aktif olmak ve daha fazlası. Durum böyle olunca sosyal medyada dikkat etmemiz gereken konulardan biri haline gelmektedir.

Peki E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri Nelerdir ?

Firmanız Hakkında Çok Konuşmayın

Birçok şirket sosyal medya da marka farkındalığı yaratmak ve sohbetleri etrafına çekmek için bulunmaktadır. Çoğu pazarlamacı ise bunu yapmanın en iyi yolunu durmak bilmeden muhteşem ürün veya hizmetleri hakkında konuşmak olduğunuz zanneder. Araya bazı özel kampanyalarda sıkıştırarak satışları arttıracaklarını düşünürler.

Kabul edersek ki sosyal medya hesaplarınızda birçok kişi sizin için bulunmamaktadır. Umursadıkları şey, problemleri çözme konusunda sizin nasıl yardımcı olacağınızdır. Firmanız hakkında fazlaca bahsetmek yerine, takipçileriniz ve istekleri hakkında konuşmaya ve bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Daha sonrasında müşterilerinize büyük resmin nasıl bir parçası olduklarından bahsedin. Tabi ki bu anlatımı yaparken, ürün özelliklerinin yerine, ürün kullanımlarının faydalarına değinin. Muhtemel müşterilerinizi, konuşmaların merkezinde tutmanız, başlarını size çevirecek bir nedenleri olmasını sağlayacaktır.

E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri

Satışçı Değil Yardımcı Olun

Her marka gibi siz de ürününüzü satmak istiyorsunuzdur. Ancak genel olarak insanlar reklamları okumak için İnternette gezinmemektedir. Özellikle marka hesaplarında,ü onların gönlünü alacak, eğlendirecek ve onlara Dünya’ da ki yerlerinin önemli olduğunu hissettirecek bir içerik aramaktadırlar. Diğer yandan herhangi br müşterinin, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak çok fazla seçeneği bulunmaktadır. Bu nedenle rekabetin arasında kaybolmamak için oldukça dik durmalısınız.

Potansiyel müşterilere yardımcı olduğunuz zaman markanızla duygusal bağ kuracaklar ve satın almak için vakit geldiğinde sizin ürünlerinizi seçeceklerdir. Bu doğrultuda yapacağınız her eylem size satış olarak geri dönecektir.

Unutmayın: Hedef Kitleniz Gerçek İnsanlar

İzleyici ve takipçi, her ikisi de kullanımı aşırıya kaçmış moda olan sözcüklerdir. Öyle ki, ekranların arkasındakilerin gerçek birey olduğunu unutturmaktadır.  Takipçilerinize ofisinize, mağazanıza ya da galerinize gelmiş bir müşteri gibi davranmalısınız. Bir anda pazarlama yapmaya çalışmamalısınız. Onun yerine en dar haliyle hedef kitlenizin kim olduğunu düşünmeli ve onları ürününüzüz vaizlerine dönüştürmelisiniz.

E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri

Çok Fazla Kanalda Aktif Olmaya Çalışmayın

Çevrimiçi pazarlama hakkında okuduğunuz pek çok blog, size çeşitli sosyal medya erdemlerinden ve her birinde ayrı bulunmanız gerektiğinden bahseder durur. Çok fazla sosyal ağda bulunmak, büyük bir zaman kaybına neden olur ve beklenen etkiyi karşılamaz. Onun yerine takipçilerinizin çok olduğu kanalları seçin be bütün çabalarınızı sadece ama sadece o kanallara yönlendirin.

E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

E-ticaret İçin Sosyal Medya Önerileri ile Benzer İçerikler