E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamanın son yıllardaki en önemli temelini içerik pazarlaması (Content Marketing) oluşturmaktadır.

E-ticaret sitenizde, bu siteye ait blogunuzda ya da sosyal medyada içerik pazarlaması yoluyla potansiyel müşterilerinize yönelik yazı, fotoğraf ve video gibi paylaşımlar sayesinde hem hedef kitlenizle özel bir iletişim

E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

kurmuş hem de marka bilinirliğinizi arttırmış olursunuz.

Bir marka olarak büyümek ve hedef kitleniz ile aranızda rakiplerinizden farklı, daha etkin bir iletişim kurmak için pazarlama stratejinizi mutlaka içerik pazarlaması kavramının etrafına toplamanız gerekmektedir.

Peki tüm marka bilinirliğinizi etkileyecek olan içerik pazarlama stratejisi oluştururken nereden başlanmalı, nelere dikkat edilmeli ?

İşte E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

Strateji Oluşturmak İçin Gerekli Vakit Ayırın

İçeirk pazarlaması stratejisini oluşturmadan önce amaçlarınızı, kullanacağınız kaynakları ve görev dağılımınızı oluşturmanız için gereken vakti ayırmanız gerekmektedir.

Bu süre içerisinde içerik takvimi, anahtar kelime seçimi ve benzeri önemli eksiklikleri tamamlamalısınız. İçerik planlaması ve güncellemelerinde uzman kişilerle çalışmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Potansiyel Müşterilerinizi Tanıyın

Oluşturduğunuz içeriğin talep yaratmada ilk adım olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bu sebeple müşterilerinizi iyi analiz etmelisiniz. Bu analiz için e-ticaret sitenizi blog ya da sosyal medya sayfanızı ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin hangi konulara ilgi gösterdikleri, hangi video ve içerikleri daha çok tıkladıklarını, en sık hangi soruları sorduklarını dikkate alarak oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin üyelik formlarında belirtmiş oldukları yaş aralığı ve kullandıkları sosyal mecralar gibi kişisel bilgileri göz önünde bulundurmamanız üreteceğiniz içerikler hakkında sizi ipucu verecektir.

Örnek İçerikler Oluşturun

Etkili bir içerik stratejisi için kullandığınız bütün mecralara uygun içerikler üreterek ve bu içerikleri pazarlayarak tanıtımınızı yapmalısınız. İçerik paylaşımı yapacağınız mecraları iyi belirlemelisiniz.

Güncel ve Enerjik Olun

İçerik takviminizi oluşturduktan sonra o takvime göre içeriklerinizi oluşturmanız oldukça önemlidir.

En iyi reklam memnun müşteridir sloganından yola çıkarak müşterilerinizi içerik üretmeye teşvik edebilirsiniz.

Müşterilerinizden ürün deneyimlerini paylaşmalarını isteyebilir, sosyal medya üzerinden yarışmalar düzenleyebilir ve blogunuzu takip eden müşterilerinize ödüller verebilirsiniz.

Video Paylaşımı Yapın

Yapılan bir araştırmaya göre video içerikleri ürün satışının yüzde 64 ünü arttırmaktadır. Oluşturduğunuz videolarda özellikle nasıl yapılır ?

E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri

Tarzındaki video paylaşımlarınız müşterilerinizin dikkatini çekmenizde daha etkili olacaktır. Kısa video içerikleriniz için Vine gibi sosyal medya platformlarınızı da kullanmanız yararlı olacaktır.

İçerik pazarlaması, pazarlama içinde başlı başına bir uzmanlık haline gelmiştir.

Artık hepimizin de bildiği gibi markamızı büyütmek, potansiyel müşterilere ulaşmak ve talep yaratmak için pazarlama stratejisini doğru oluşturmak gerekmektedir.

E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

E-ticaret İçin İçerik Pazarlama Stratejileri ile Benzer İçerikler