E-ticaret Girişimcileri Alan Adı Tercihi

E-ticaret Girişimcileri Alan Adı Tercihi

Kurgulanan yeni bir e-ticaret sitesinin alan adını (domainini) belirlemek, yani girişiminizi isimlendirmek, yeni bir marla yaratmak çok zorlu ve kritik bir süreçtir.

Alan adı tercihi çok zor ve üzerinde düşünülmesi gereken bir çalışmadır. Bu kadar önemli bir konu oldukça iyi düşünülüp sık dokunularak yapılmalıdır.

Bir e-ticaret sitesinin gelecekti başarısı etkileyecek olan muhtemel madde alan adı (domain) tercihidir. Kendi içinde bir Pazar halin gelen ve masraf yapılarak alınan alan adı el değiştirmeye de başlamıştır. Tabiri caizse bulunmaz hint kumaşı gibidir.

Tam anlamıyla yaptığınız işi, projenizi anlatan bir alan adına karar verip almak istediğinizde muhtemelen seçtiğiniz alan adının alınmış olma olasılığı yüksektir.

Özellikle .com uzantılı bir adres almak istediğinizde uygun ve boş alan adı bulmanız neredeyse imkansızdır. Bu alan adlarının çoğu site sahibi olmasa ileride büyük iş yapacaklarını tasarlayan kişilerin maillerinde tutulmaktadır.

E-ticaret Girişimcileri Alan Adı TercihiPeki yeni bir girişimin başlangıcında bu kadar zor ve kritik bir karar verirken nelere dikkat edilmelidir ?

Bununla alakalı pek çok madde listelenebilir; Akılda kalıcı, kısa, kolay hatırlanan, yaptığınız işi yansıtan, SEO performansı yüksek, ilk izlenimi doğru veren, kolay yazılan, kolay okunan vb. şeklinde maddeler olarak karşımıza gelecektir.

Karar vermeniz gereken bir diğer önemli nokta ise SEO açısından yüksek bir alan adımı istiyorsunuz yoksa markalaşan bir alan adımı ?

Bu sizin hedef kitlenize ve sattığınız ürünlere göre şekillenecektir. Siz fırsat ürünleri satan bir site açmaya karar verdiyseniz bu noktadan alan adında SEO ya düşmeniz gerekmektedir.

Çünkü potansiyel müşterilerinizi bu kelimelerle yakalayabilirsiniz. Ancak markalaşmak isterseniz SEO açısından biraz geride kalırsınız.

Çünkü SEO yu sizin kendiniz yapmanız ve müşterilerinizi sitenize çekmeniz gerekecektir. Bunu da yazdığınız haber ve makalerle sağlayabilirsiniz. Alan adındaki bir diğer önemli nokta ise Türkçe harflerden oluşmaması gerektiğidir.

E-ticaret Girişimcileri Alan Adı TercihiSonuç olarak e-ticaret işe başlamak isteyen girişimciler olarak değerlendirmeniz gereken, göz önünde bulundurmanız gereken birçok etken bulunmaktadır.

Bu maddeleri dikkate alarak hedef kitlenizide belirleyerek kendinize, işinize en uygun alan adı seçimini yapabilirsiniz.

E-ticaret Girişimcileri Alan Adı Tercihi konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-ticaret Girişimcileri Alan Adı Tercihi konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.