E-mail Marketing ile Satışlarınızı Yükseltin!

E-mail Marketing ile Satışlarınızı Yükseltin!

E-ticaret sitenizin dijital pazarlaması konusunda e-posta, sosyal medya, içerikler ve SEO pazarlamanın her birinden faydalanarak farklı amaçlar yaratmanız mümkündür.

Çünkü; bu dijital pazarlama bileşenlerinden her biri; farklı pazarlama amaçlarını gerçekleştirme konusunda, diğerlerinden daha etkili ve başarılı olmaktadırlar.

E-mail Marketingle Satışlarınızı Yükseltin

Bu anlamda, yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına dayanarak e-posta pazarlamasının satış gerçekleştirme konusunda ki başarısı kanıtlanmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre e-posta pazarlamasına harcanan her 1 dolar, ortalama 28,5 dolar geri kazandırmakta ve iş dünyasının yarısından fazlası satışlarını e-posta yoluyla sağlamaktadır.

Bu makalede bu bağlamdan yola çıkarak; e-posta pazarlamasıyla satış yapmanın, e-bülten hazırlama ve bir promosyon hazırlamanın ipuçlarını vereceğiz.

Peki E-mail Marketingle Satışlarınızı Nasıl Yükselteceksiniz ?

Zamanlama

Yapılan araştırmaya göre; e-postalar, sabah erken saatlerden daha yüksek okunma potansiyeline sahip olmaktadır ve e-posta başına en yüksek gelir, Haftanın ilk iş günü alınana e-postalardan sağlanmaktadır. Bunun yanında ayda 1yerine; 4 defa e-posta göndermek, e-posta açılım oranlarını yüzde 2 oranında arttırmaktadır.

Satın Alma İçin Gerekli Süre

Yapılan araştırmaya göre; e-postayı aldıktan sonra, 2 gün içerisinde satın alma işlemini gerçekleştiren müşterilerin oranının yüzde 21′ , iki hafta içerisinde gerçekleştirilenlerinin oranının yüzde 32 olduğunu dile getirmektedir.

Promosyon Kampanyaları Meydana Getirme

Araştırmaya göre, e-posta alanların yüzde 44′ ü, promosyon içerikli e-postalar nedeniyle en az bir defa satın alma işlemi gerçekleştirmişlerdir.

Ayrıca; e-posta aracılığı ile gelip ürün satın alan müşterilere sorulduğunda, her 10 kişiden 7 si e-posta gelen kuponlarını kullanarak satın alma işlemini gerçekleştirdiğini belirtmişlerdir.

E-posta pazarlama ile yapılan promosyon kampanyalarının fayda sağladığı kesin olan bir gerçektir.

Ancak bu kampanyayı daha etkili bir hale getirmek için e-postanızın; promosyon adını, içeriğini daha ilgi çekici bir hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun dışında e-posta pazarlama programınızı; kampanya öncesi ve kampanya sonrası şeklinde ayırmanızda fayda olacaktır.

E-bülten Oluşturma

E-posta aracılığıyla satış yapmak için; potansiyel müşterilerinizin beğenerek satın alabileceği ürünleri satın amaya teşvik eden, onlarla etkileşim kurmanızı sağlayacak dikkat çekici bir e-posta başlığı kullanarak e-bültenler oluşturabilirsiniz.

E-mail Marketingle Satışlarınızı YükseltinEtkili bir bülten meydana getirmek için olduğunca hedef kitleniz hakkında somut bilgilerden faydalanarak bir metin oluşturmanız gerekmektedir.

Hedef kitlenizin beğenilerini biliyorsanız, e-ticaret sitenizden satın alabilecekleri konusunda tahminlerde bulunabilirsiniz.

Bunun dışında aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelerden de faydalanabilirsiniz;

  • E-postanızın konu satırına önem vermelisiniz,
  • Alıcının ismini kullanarak yazdığınız metinler; mesajın algılanış biçimini değiştirerek müşterilerinize kendilerine yazılmış hissettirecektir,
  • Alıcılara değişik gelebilecek ve araştırmak isteyecekleri yeni bilgilerden yararlanabilirsiniz,
  • Alıcılarınızın mesajınızı merak ederek okumaları için onlara sorular yönlendirebilirsiniz,
  • Dosya eki göndermeniz, mesajınızın spam’ e düşmesine sebep olabilir ancak yinede göndermek zorundaysanız HTML den yararlanabilirsiniz,
  • İmzanızın; isminizi; görevinizin ve şirketinize ve temel iletişim bilgilerine yönelik 3 satırlık bilgilendirme mesajı eklemeniz, müşterilerinize güven vermeniz açısından işinize yarayabilir.

E-mail Marketingle Satışlarınızı Yükseltin konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde E-mail Marketingle Satışlarınızı Yükseltin konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.