Dikey E-ticaret Nedir? Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Dikey E-ticaret Nedir?

Birkaç yıl öncesinde gündeme gelen ve boşluğu doldurulması gereken bir kavramdır. Hatta hala tam anlamıyla eksik yönleri olmadığını söylemek zordur. Ancak önce hareket edip, ilk girişimci olmanın fırsatını sağlayan e-ticaret kullanıcıları dikey pazarı belirli oranlarda doldurmuşlardır.

E-ticaret ekosistemini bir bütün olarak değerlendirirsek bir seçim olarak görülebilecek bu e-ticaret modelinin kesinlenmiş avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Öncelikle dikey e-ticaretin ne olduğuyla makalemize başlayalım. Segmantasyonu çok geniş olmayan, belirli bir ürün ve hizmet sunan, kısıtlı bir hedef kitleye seslenen e-ticaret sitelerinin var olduğu alandır.

Örnek verecek olursak; özel tasarım tişört veya telefon kılıfı satan site ya da yalnızca organik meyve ve sebze satmaya odaklanmış bir site, dikey e-ticaret sitesidir.

Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Dikey E-ticaret Nedir, Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Dikey E-ticaret Avantajları

 • Giriş Maliyeti; Tüketici ve tedarikçi arasında bağ olmayı sağlayan e-ticaret siteleri olmakla birlikte olması gereken stoklu çalışmaktan yana olmalıdır.

  Dikey e-ticarette yer alan siteler, az ürün çeşitliliğine sahip olduklarından stok maliyetleri diğerlerine göre daha düşük olmaktadır.

  Dolayısıyla başlangıç aşamasında daha emin adım atabilmektedirler.

 • Operayonel Kolaylık;

  Dikey e-ticaret siteleri için operasyonel sürece hazırlanılan efor ve zaman yeterli seviyede tutulabilir. Çünkü; tedarikçi ve alınan ürün sayısı düşük miktardadır.

  Buda dikey ticaret yapan kullanıcıların hızlı hareket edebilmesinde yardımcı rol oynamaktadır.

 • Altyapı Maliyeti;

  E-ticaret altyapısı giriş maliyetlerinin temelini oluşturmaktadır.  Rakamların değişiklik göstermesinde bieçok etkenin ön planda olduğunu belirterek, e-ticaret sitelerinin elde ettiği az site trafiği, altyapı ve zaman yatırımını maliyet ve zaman açısından efektif kılmaktadır.

 • Rekabet Analizi;

  Pazar ve rakip analizleri, emtia ve rakiplerin nitelik ve nicelik kapsamlarıyla değerlendirilmektedir. Az ürün ve az rakip en azından şimdilik analizlerde daha net sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

 • Stok Alanı;

  E-ticaret sitelerinin depo büyüklükleri haliyle stoğunda olan ürünler çerçevesinde şekil almaktadır.Dikey e-ticaret sitelerinin az ürün hizmeti vermesi de stok alanı bulma çabası ve maliyetleri minimum düzeyde tutmaktadır.

 • Müşteri İlişkileri;

  Yalnızca e-ticaret sitelerinin herhangi bir sektörde yer alan şirketin call centerında çalışmak kolay olmamaktadır.

  Müşteri temsilcileri tüketicilere yardım etmek amacıyla genelde ürün tanıtımlarının yapıldığı bir klavuz aracılığıyla rehberlik etmektedirler.

  Bu yüzden ürün çeşitliliğ az olan e-ticaret sitelerinde ürün azlığından dolayı müşterilere daha kesin bilgiler verilmektedir. Bu da müşteri memnuniyetini arttırıcı sebeplerdendir.

Dikey E-ticaretin Dezavantajları

 • Satış Potansiyeli;

  Uzun vade de hesaplanan satış rakamlarıyla alakalı olsa da, dikey e-ticaret sitelerinin satış hacmi diğerlerine nazaran daha düşük olmaktadır.

 • Tüketici Trendleri;
  Dikey e-ticaretin en kritik dezavantajlarından biri, satış yapılan ürünün, tüketiciler tarafından satın alınma sıklığıdır.
  Kullanıcıların bir yıllık period içerisinde yalnızca birkaç kez satın alma ihtiyacı duydukları ürünlerin satımı, siteye düşük kar miktarınıda beraberinde getirecektir.
 • Hedef Kitle Ulaşımı;

  Örnek vererek açıklayacak olursak; hedef kiteleye ya da fokus gruptaki kol saati arayan bir erkeğe ulaşmak, normale göre çok daha zor ve maliyetli olacaktır.

 • Lojistik;

  Nicelik anlamında daha fazla sipariş gönderen e-ticaret siteleri, satışların fazla olması sebebiyle ulaşım ve kargo masraflarını düşük tutabilir ya da sürümden bu masrafı kazanabilmektedirler. Dikey yer alan e-ticaret sitelerinde lojistik masraflar gider kalemine daha fazla yazılmaktadır.

Dikey E-ticaret Nedir, Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ? konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Dikey E-ticaret Nedir, Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ? konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bzilerle paylaşabilirsiniz.