Covid19’un E-ticaret Yapan İşletmelere Etkileri

E-ticaret Yapan İşletmelere Etkileri

Dünyada küresel salgın haline gelen Covid-19’un etkilerinden biri de ekonomik anlamda işletmelerin satışları üzerinde meydana gelen değişimler olmuştur.

 Bu yazımızda E-ticaret yapan işletmelere etkilerini oluşumlarına göre değerlendirmeye çalıştık.

E-ticaret platformları üzerinden satış yapan firmaların oluşumlarını; reel bir mağaza ve online platformlarda satış yapan çok kanallı işletmeler,standart satışlarını sadece online platforma kanalize eden işletmeler ve düzenli aralıklarla ürün satışı yapan işletmeler olarak kategorize edebiliriz.

Birden Fazla Kanaldan Satış Yapan Firmalar

Hem reel ortamda hem de online ortamda mağazaları bulunan işletmelerin müşterileri için birden fazla satın alma yolu bulunmakta bu durumda reel ortamda kapanan işletmeleri için online ortamda işletmelerin satışlarında artış olacağı ön görülmektedir.

Online Standart Satış Yapan İşletmeler

Satışlarını sadece online platform üzerine yönlendiren firmalar için alıcıların ihtiyaç önceliğini değiştirdiği küresel salgın ortamında sektörlere göre bir gerileme söz konusu olsa da satış oranlarında iyileşme potansiyelinin yüksek  olduğu görülmektedir.

Online Abonelik Sistemini Kullanan İşletmeler

Abonelik sistemi kullanan işletmeler çoğunlukla kullan at malzeme ürünlerini satan firmalar burada anlaşılan basit bir anlatımla kullanıcının ihtiyacı duyduğu bir diş macununu devamlı talep edeceği düşünülerek tasarlanmıştır.Bu sistemler özellikle satılan ürünlerin öncelikli ürün olması itibari ile satışlarında bir artış söz konusudur.

Küresel Salgının Etkisi Satın Alma Davranışları

İnsanlar yeni küresel koşullara göre satın alma öncelikleri yaparken satın alınan ürünlerin kategorileri de değişim göstermektedir.

Küresel salgın (covid-19) ortamında sağlık odaklı koruyucu malzeme ve sağlık ürünlerinin satışları öncelikli olarak yer alırken ardından gıda ürünleri, karantina koşulları doğrultusunda evde geçirilen zamanların artması sonucu dijital ürünler film ve online tv platformlarının satın almalarında da artış olduğu görülmektedir.

Müşterileriniz garip zamanlara uyum sağlamak için alışveriş davranışlarını değiştirmek durumunda kalıyor.

Bir işletme sahibi olarak sektörünüze ve kitlenize bağlı olarak müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken bir çok belirsizlikle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Müşterilerinizi tanımanız bu davranışların değişme yollarını da anlamanızda yararlı olacak ve bu şekilde hizmetlerinizi iyi bir şekilde sunmanızı sağlayacaktır.