Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza Kurmak

Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza Kurmak

Bilişim ürünleriniz var ve bunu internet yoluyla satabilmek için bir site kurmak istiyorsunuz. Ancak nereden nasıl başlayacağınız kestiremiyorsunuz.

Bu makaleyi sizler için hazırlamış olup internette satış yapabilmek için gerekli olan tüm prosedür ve sistemleri anlatmak üzere yazılmıştır. Maddeler halinde bir göz atalım.

Online Satış Sitesi Açmak İçin Gerekenler

İlk gerekli şart fatura kesebilmeniz ve sattığınız ürünlerin beyanını devlete yapabilmeniz adına şirket sahibi olmanız gerektiğidir

Şirket statüsü bu noktada fark etmemektedir. E-ticaret hukukuna göre internette ticaret yapanlar sattıkları ürünler için belirlenmiş olan katma değer vergisini devlete ödemek zorundadırlar.

Yani bunun için muhasebe tutuluyor olması ve hali hazırda bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir.

Bunun dışında online ödeme alternatiflerinin kurumu sırasında bazı belgeler istenmektedir. İlerleyen maddelerde bu belgelere geleceğiz.

Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza KurmakOnline Satışa Sitelerinde İsim

Online satış siteleri ticaretin elektronik hali yani e-ticaret olarak tanımlanmaktadır.

Yerel mağazalarda yapılan ticaretin sanal mağazalar üzerinde de yapılması sağlanmaktadır.

İnternetten satış yapılabilmesi için yazılım, donanım, tasarım, güvenlik önlemleri ve ödeme alternatiflerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.

İnternette Satış Yaparken Hangi Ödeme Alternatifleri Kullanılır

Yerel mağazalarda alışveriş yaparken direk olarak nakit ya da kredi kartıyla ödeme alınarak tahsilat gerçekleştirilmektedir. Sanal mağazalarda bu sayı kapıda kargo tahsilat seöeneğiyle en az olarak 3 e çıkarılmaktadır. Bunun dışında e-ticaret sitelerinin kullandığı bir çok ödeme alternatifi bulunmaktadır. Kimi durumlarda mobil ödeme seçeneği sitelerde kullanılabilir. Bunun dışında havale ve eft, paypal, iyzico gibi ödeme sistemleride bulunmaktadır. Sitede online kredi kartı kullanımı için bankalara sanal pos başvurusu yapmanız gerekecektir.

Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza KurmakÖdeme Sistemlerini Kullanabilmek İçin Gerekenler

Kullanılacak olan e-ticaret sisteminin bütün ödeme sistemi entegrasyonunu destekliyor olması gerekmektedir.

Eğer sistem ödeme alternatiflerini destekliyordsa istediğiniz ödeme seçeneğini sitenize ekleyebilirsiniz.

Online Satış Sitelerinde Bilişim Ürünleri Nasıl Satılır

E-ticaret siteleri ile birlikte birde yönetim paneli sahibi olunmaktadır. Ürünlerin görselleri, açıklamaları, fiyatları ve stok bilgileri bu panele eklenmektedir.

Site için yapılan tanıtımların ardından sitenize tüketiciler gelmeye başlayacaktır. Sitenize gelen ve ürün satın almak isteyen müşterilerinizin satın al butonuna basarlar. Bu işlemin ardından sizin müşterilerinize sunmuş olduğunuz ödeme alternatiflerinden biri seçerler.

Bu işlemler tamamlandığı zaman yönetim panelinize sipariş bildirimi gelmektedir. Müşterilerinizle bu panel sayesinde ister telefonlar isterseniz de online olarak iletişme geçerek kargo teslimatını gerçekleştirirsiniz.

Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza KurmakOnline Alışveriş Sitesinde Olması Gereken Önlemler

Online satış yaparken hem ödeme hem de sitelerin barındırıldığı sunucularda güvenlik sistemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Ödeme sayfalarında 128 Bit SSL şifreleme sistemleri kullanılmalıdır. Sitenin barındırıldığı sunucular hem tehditelere hem de saldırılara karşı önlem almış olmalıdır.

E-ticaret Siteme Nasıl Müşteri Çekeceğim

E-ticaret (online alışveriş) sitesi açtıktan sonra sitenize müşteri sağlayabilmeniz için doğal yollar ve bütçeler ayırarak reklam tanıtımları yapabilirsiniz.

Özellikle arama motorları, sosyal medya sitelerinde yapılan çalışmalar ile doğal yollarla ücretsiz olarak site kullanıcı trafiği sağlayabilmektedir. Bunun dışında toplu mail gönderimi, reklamlar ve blog sitelerinde alınan banner reklamları sayesinde site trafik sayısı arttırılabilmektedir.

Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza Kurmak konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Bilişim Ürünleri Satan Online Mağaza Kurmak konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşbilirsiniz.