Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları

Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları

E-ticaret konusunda adım atan ya da mağazasını e-ticarete taşımak isteyen sınırsızca girişimci bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki herkes atıldığı bu girişimi başarıyla sonuçlandırmamaktadır. Bunların nedenleri arasında Google dalgalanmalarından olumsuzluk etkilenmek, Siteyi güncel tutmamak, kopya içeriklerden yararlanmamak şeklinde etkenler yer almaktadır.

Bu yazımızda Google Dalgalanmalarında en başarılı şekilde nasıl çıkacağımızı inceleyeceğiz. Google spam sitelerinin önüne geçebilmek aynı zamanda e-ticaret kullanıcılarına daha iyi avantajlar sunabilmek için belirli aralıklarla sürekli olarak algoritma değişikliğine gitmektedir.

Bu değişiklikler genel olarak planlanan düzenler içerisinde yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda en çok yaşanan durumlardan biri anlık değişimlerin yaşanması şeklinde gözlemlenmiştir. Gün başlangıcında arama motorlarında ilk sırada yer alan bir e-ticaret sitesi aynı günün sonunda sayfanın en alt satılarında yer alabilmekte ve hatta dizinden silinebilmektedir.

SEO Uzmanları tarafından Google Dalgalanmaları olarak adlandırılan bu güncellemeler, Güncellemeye hazırlıklı olan e-ticaret siteleri tarafından avantaj haline de dönüştürülebilmektedir.

Google Dalgalanmalarına karşı hazırlıklı olan e-ticaret siteleri sıralamada yerini korumakla beraber, belirli çalışmaları yapmaları dahilinde sıralamada yükselebilmektedirler.

Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları

Peki Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları arasında neler yer almaktadır ?

Benzersiz İçerikler Olmak, Kopyalardan Uzak Durmak

Bir e-ticaret sitesinin başarılı olmasında ki en büyük etkenlerden biri kesinlikle benzersiz içerikler üretmesinden geçmektedir.

Bir e-ticaret sitesinde ilk dikkat edilenlerden de biri de buna paralel olarak kopya içeriklerden uzak durulması ve ürün açıklama ve sitede yer alan makalelerinde benzersiz olmasıdır.

Bu noktada söylemek gerekir ki; Her e-ticaret sitesinde genel olarak aynı ürünler yer almaktadır. Her e-ticaret sitesi ürünle alakalı teknik bilgileri aynı şekilde ürün açıklamaları bölümüne eklemektedir. Burada önemli olan aynı bilgilerin benzersiz yani özgün bir şekilde siteye aktarılmasıdır.

Google başarı ve sıralamanızı da yüksek oranda etkileyecek olan bu maddedir. Ayrıca ürünlerle alakalı olumlu fikirlerinizi ürün detay kısmına ekleyebilir, ürünlerle alakalı kendi çekmiş olduğunuz videolarla rakiplerinizden öne geçebilirsiniz.

Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları

Sitenizi Sürekli Güncel Tutulmalı

Sitenize benzersiz ürün açıklamaları eklemenin yanı sıra sitenize düzenli olarak ürün girişleri yapmanız ve ürün sayınızı belirlemenizde oldukça önemli konulardandır.

Ürünlerinize özel makaleler yazmanız ve müşterilerinizi bu sayfalara yönlendirmeniz hem onların karar verme süreçlerini olumlu olarak etkileyecek hem de size arama motorları başarısı olarak etki edecektir.

Sitenize yer alan ürün sayınıza oranla makale sayınızın ürün sayınıza yakın olması oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca ürünlerinize makaleler yazmanız sitenizin bulunabilirliği açısında etkili olacak hem de müşterileriniz sitenize daha kolay ulaşabileceklerdir.

Sitenizin güncel tutulması arama motorlarının dikkat ettikleri konulardandır. Uzun süreli olarak sitenizin pasif olarak kalması, sitenize Google botlarının uğramasını engellenmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre güncel tutulmayan e-ticaret sitelerinde trafik oranlarının düştüğüne dikkat edilmiştir.

Sitenize yeni güncellemeler yapmanız dahilinde Google botlarını sitenize gelecek ve ürünlerinizi indexleyecektir. Bu da sizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlamaktadır. Sitenizde ki index sayısının artması size ayrıca yeni müşteri ve artan trafik olarak geri dönecektir.

Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları

Sosyal Medya Optimizasyonu Gerekli

Facebook, Twitter ve Google plus gibi sosyal medya liderleri sosyal medyaya önem veren e-ticaret sitelerine büyük avantajlar sağlamaya başlamıştır.

Milyonlarca kişi aktif olarak sosyal medya hesaplarında vakitlerine geçirmektedirler. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde açılan sitelere yönelik sosyal medya hesapları ve bu hesaplar sayesinde sitenize müşterilerin ulaşması aynı zamanda

Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızı da etkilemektedir.

Sosyal medya hesaplarında aktif ve doğal olan e-ticaret siteleri Google dalgalamalarından diğer sitelere oranla daha az etkilenmektedir.

Bunun nedeni olarak sitenizin bir çok kişi tarafından takip edilmesi gösterilmektedir. Bu durumda hem sıralamanızda hem de gelen kullanıcı sayısı artışında size avantajlar sağlayacaktır.

İçeriklerin Sürekli Güncellenmesi

E-ticaret sitenize sınırsız sayıda ürün ya da makale girişi yapabilirsiniz. Google eklediğiniz içerikleri zamanla dizinine katmaya başlayacaktır.

İçeriklerinizin Google aramalarında yükseklere çıkmasını sağlayacak olan bir diğer özellik müşterilerinizin ürünlere yaptıkları yorumlardır. E-ticaret sitenizi güncel tutmanın en kolay yollarından biri müşteri yorumları ve puanlamaya açık olmasıdır.

Yazılan her yorum ve yapılan her oylamada Google örümcekleri sitenize tekrar dönüş yapacak ve siteniz güncel tutulduğu için aramalarda üst sıralarda listelenmenizi sağlayacaktır. Bu çalışmaların hepsini kendi sitenizde ücretsiz olarak yapabilirsiniz. E-ticarette önemli olan kendine güvenmek ve başaracağına inanmaktadır.

Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde Başarılı E-ticaret Sitelerinden İpuçları konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.