B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucu

B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucu

B2B E-ticaret hacmi her yıl giderek artmasının yanında dikkat çeken nokta satış hacminin giderek büyümesidir. Bu sebeple B2B E-ticaret sektörü önemli sektörlerden biri haline gelmiş bulunmaktadır.

Özellikle küçük ve orta ölçekli B2B şirketleri farklı stratejiler uygulayarak marka bilinirliklerini arttırmak amacıyla son 1-2 yıl içerisinde atağa gelmiş bulunmaktadır. Bunun içinse farklı pazarlama stratejileri uygulama yoluna girmektedirler.

B2B e-ticaret satışlarını ve marka bilinirliğini arttırmak için şirketlerin bazı adımlar atmalar ve bazı yeni stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir.

B2C dijital dünyanın ihtiyaçlarını kavrayarak belirlediler ve büyük bir satış potansiyeline sahip oldular. Aynı şekilde büyümek isteyen B2C sektörü e-ticaret kullanıcıları da bu gelişimleri uygulayarak büyümek istemektedirler.

B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucuB2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucu Nedir ?

Site Performansınızı İyileştirin;

Sıradan bir e-ticaret şablonu meydana getirip satışların olması beklemek pekte iyi bir mantık değildir.

Eğer site performansı düşükse bunu iyileştirmek gerekmektedir. Bunun için geliştirmeler yapılmalıdır.( Site ürün açıklamalarını, görsellerini, videolarını düzgün ve kaliteli bir şekilde hazırlamak vb. )

Ürün kategorileri içindeki aramaların düzenli bir şekilde sağlanması, müşterilerinizin aradıkları ürünlere rahatça ulaşabilmelerine olanak sağlamaktadır.

En iyi kategori yapısını oluşturmak için belli aralıkla sitenize testler yapmalı, kategori yapısını yakalamalısınız. Sezon, indirim ve kampanyalarınızı sürekli güncellemeli, farklı ürünlerinizide ön plana çıkarmalısınız. Bu işle ilgili tecrübeli birinden yardımlar alabilirsiniz.

Yazılım kısmıyla da ilgilenecek birini bulmanız sizin açınızdan avantajlar sağlayacaktır.

Sosyal Medya Bağlantılarınızı Kurun;

Sosyal medya artık belli bir strateji belirlemeniz gereken alanlardan biri olmaktadır. Sadece fotoğraflarınızı paylaşarak beklediğiniz ilgi ve satışı alamazsınız.

Sosyal medya içinde de belli bir kategori yapısı tasarlamalı, farklı içerikler hazırlamalı ve farklı olma yoluna gitmelisiniz.

Sosyal medya hem site trafiğinizin artması hem de arama motorlarında çıkmanız açısından size avantajlar sağlayacaktır. Bu durumda her iki şekilde de kardasınız.

Dijital Pazarlamalara Gereken Önemi Verin;

Bir B2B firması olarak dijital pazarlama üzerinde durmanız gereken bir konudur. Sitenizde bulunan ürünlerin online dünyada görülebilmesi ve reklamlar yoluyla farklı kitlelere ulaşabilmesi için dijital pazarlama yapmanız gerekmektedir.

Bunun için her ne kadar farklı insanlarla çalışsanız dahi aralarda analiz ve raporlar elde etmek için kendi şirketinizde bu konuyla ilgili çalışan birinin yer alması size avantajlar sağlayacaktır.

B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucuİçerik Yönetimi ve SEO;

Kaliteli içerikler hazırlamak ve siteye sunmanın yanında bu içeriklerinizi arama motorlarına uygun hale de getirmelisiniz.

İçerik yönetimiyle ilgili ürün ve hizmetler hakkında en kaliteli bilgileri sunmanızdır.

Bu içeriklerinizi hazırlarken ürün sayfalarınızda arama motoların da uyumluluk içinde olmanız önemlidir.Bu uyum SEO açısından yararlı olacak, siteniz arama motorlarında üst sırada listelenecektir.

E-posta Pazarlamasına Gidin;

B2C şirketleri e-posta pazarlamasını çok yapmaktadırlar ancak bunu etkin kullanamadıkları için müşteriler spamlere düşen e-maillerden şikayetçi olmaktadırlar. B2B E-ticaret sektöründe bu durum biraz daha farklıdır.

Etkin bir yolla yaptıkları pazarlama stratejileriyle bu durumdan avantajlar sağlayabilirler. Bunun için e-postalara videolar eklemek, ürün ve hizmetlerin açıklamalarını en kaliteli şekilde sunmalısınız. Bu şekilde düzenlemeler yaptığınız taktirde e-posta dönüşüm oranlarınız artacaktır.

Müşteri Hizmet Kalitenizi Arttırın;

Kaliteli bir müşteri hizmet ağı oluşturduğunuz taktirde marka bilinirliğinizde beraberinde gelecek ve itibarınız artacaktır. Müşterileriniz size ulaşmak istediklerinde rahat bir iletişim kurabilmelidirler. Mümkün olduğunca müşteri problemlerine kısa sürede çözmeye yönelik olmalısınız.

Bunun için bir çağrı merkezi oluşturabilir ya da site içinde bir destek hattı oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizden gelen bildirimler sizin için önemli olduğundan dolayı onların sorunlarını dinlemeli belli zamanlarda bunlarla ilgili analizler yapmalısınız.

Sizler için B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde B2B Dönüşüm Oranları İçin 6 İpucu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle payalaşabilirsiniz.