Anahtar Kelime Nedir? Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Anahtar Kelime, bir arama motoruna yazılan herhangi  bir kelime veya kelime öbeği olarak tanımlanmaktadır. Örneğin “ayakkabı” gibi tek kelime ya da “mezuniyet ayakkabısı” gibi uzun bir kelime öbeği olabilir. Anahtar kelime, arama amacı doğrultusunda 3 ana kategoriye ayrılmıştır.

Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

 1.Gezinme anahtar kelime araması adını bildiğiniz bir web sitesine yönlenmedir. Örneğin migros yazıyorsanız muhtemelen migrosun alışveriş sitesini gezinmek istiyorsunuzdur.

2.İşlemsel anahtar kelime kullanıcının işlemi tamamlamaya çalışması amacıyla kullanılır. Örneğin  “kırmızı v yaka elbise satın al” anahtar kelimesini arama motorlarına yazan biri o ürünü satın almak istiyordur.

3.Bilgilendirici anahtar kelime ise kullanıcının bir konu hakkında araştırma yapması ya da içerik toplaması için kullanılır. Örneğin “ yılın en trend gözlük stilleri” konusunda araştırma yapılması.

Çoğu e-ticaret işletmesi öncelikle işlemsel ve bilgilendirici anahtar kelimelerini kullanır. Bunun nedeni anahtar kelime araştırmalarının büyük ölçüde satın almaya çalışan kullanıcılara odaklanmasıdır.

Kullanacağınız her anahtar kelimenin asıl amacı satın almaya yönelik olmasa bile bir arama sonucunun arkasında ifade edilen amacı belirlemek sayfanızın nasıl bir içeriğe sahip olması gerektiği konusunda yol gösterici rol oynar.

Doğru anahtar kelimeler ile içerik ve ürün sayfanızı doldurmanız arama yapan kullanıcıları ihtiyaçlarını karşılayarak değer katabiliyorsa. Unutmayın ki arama motorları sitenizi üst noktalara taşıyarak ödüllendirecektir.