Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu

Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu

Kullanıcı alışkanlıkları ve teknolojisinin gelişmesi ve değişmesiyle beraber sosyal ağ kullanımı ve yönetiminde de değişiklikler olmuştur. Markalarında bu değişime ayak uydurarak sosyal medya etkilieşimlerini arttırıp, geleceğe yönelik planlar yapmaları gerekmektedir.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz stratejilere karar veremeyenler de 2014 yılında sosyal medyaya ayırdıkları efor ve maliyetin daha verimli olması için paylaşacağımız ipuçlarından yararlanabilirler.

Sosyal Medya Stratejisi için İçeriklerinizi Listeleyin

Sosyal medya içeriklerinizi planlamanız size ileride yaptığınız işlerinizi görmenize ve  daha düzenli paylaşımlar yapmanıza yardımcı olacaktır.

Haftalık, iki haftalık ya da aylık zaman dilimleri uygulayarak hangi gün, hangi kategoride, ne tür konularda içerikler hazırladığınızı ve paylaşımlar yaptığınızı rahatça inceleyebilirsiniz.

Bu planlamaları br excel dosyasına kaydederek zamana ve sosyal ağlara göre düzenlemeniz, daha planlı bir yönetim ve raporlama yapmanıza olanak tanıyacaktır.

2014 Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu

Düzenli olarak içerik paylaşımları yapmak maarka bilinirliğinizi artıracak ve müşterilerinizde güven duygusu oluşturacaktır.

Facebook Dışında Sosyal Ağlarda Etkin Olun

Daha önce bahsettiğimiz gibi online e-ticaret mağazalarının yaptığı en büyük yanlışın sadece Facebook’ta paylaşımlar yapması olduğundan bahsetmiştik.

Sadece Facebookdeğil diğer sosyal mecralarda da markanızı tanıtmalı, paylaşımlar yapmalı marka bilinirliğinizi attırmalısınız.

Instagram ve Twitter gibi genç nüfusun daha yoğun olduğu yerlerde içerik paylaşımları yapmak satışlarınızı arttırıcı ve güven uyandırıcı olacaktır.

Sosyal ağlar üzerinde müşterileriniz birbirleriyle iletişimi geçebilir, Birbirlerine ürün tavsiyesinde bulunabilirler. Bu da sizin yararınıza olacaktır.

Sosyal Medya Paylaşımlarınızda Ürünün Bulunduğu Sayfalara Link Verin

Yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medyaya gelen trafiğin artmakta olduğu ve arama motorlarından gelen organik trafiğin yavaş yavaş düşmekte olduğu saptanmıştır. Tabii şu an arama motorlarından gelen trafik oranı daha çok olsada zamanla sosyal ağlar üzerinde gelen etkileşim dahada artacaktır.

Bu nedenle sosyal mecralarda özel olarak hazırlayıp, paylaştığınız ürünlerin sayfasına link vermek insanların o ürüne kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Böylelikle buradan sitenize ulaşn müşteriler sitenizde daha fazla vakit geçirecek, geri dönüşüm oranı artacak ve satışlarınız yükselecektir.

2014 Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu

Sosyal Medya Stratejisi Oranınızı Ölçümleyin

Sosyal medya hesaplarınız üzerinde etkileşim yaptığınız çalışmaların ne kadar iyi ya da ne kadar kötü sonuç verdiği ortaya koyar ve ölçümlerseniz gelecekte çalışmalarınızı daha verimli olacaktır.

Kullanıcılarla Etkişim İçinde Olun

Sosyal medya kanalları kullanıcılar tarafında bir destek müşteri servisi olarakta kullanılmaktadır. Bu nedenle sosyal ağlarınızı yönetirken müşterilerle etkileşime girmek önemlidir.

Gelen yorumlara ve mesajlara cevap vermek markanızla paralel bir dil oluşturmak geri dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz. Müşterilerinizle iyi bir iletişim kurarak müşteri memnuniyetini sağlayabilir bu sayedede satışlarınızı arttırabilirisiniz.

Reklam Bütçesi Belirleyin

Özellikle Facebook üzerinden yapılan reklamlarla markalar seslerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmektedirler. Bu nedenşe hem sayfanızdaki kullanıcı sayısını arttırmak hem de daha geniş kitleye ulaşmak için bu reklamlardan faydalanabilirsiniz.

Bu reklamlardan yaralanmak için belli bir bütçe belirlemeli ve bu bütçeyi nasıl yöneteceğiniz konusunda bir plan uygulamalısınız. Küçük bütçeler belirleyerek size ne kadar faydası olup olmadığını görebilir, yolunuzu buna göre belirleyebilirsiniz.

2014 Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu konulu makalemizi sizler için oluşturduk. Sizde 2014 Sosyal Medya Stratejisi ve 6 İpucu konulu makalemize görüş ve yorumlarınızı ekleyerek düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.